| Sebastian72 a întrebat:

Salutari, am o problemă cu calculatorul, mi se aprinde, rămân aprinse ventilatoarele. Încetează să se mai învârtă dar el rămâne în continuare aprins.
Si mai rămâne un bec galben cu 3 discuri aprins încontinuu, înainte nu rămânea aprins, am aici un videoclip ca să vedeți despre ce e vorba
https://youtu.be/5Fw_2O9CqFQ

Am resetat bios-ul, am schimbat sursa, am încercat cu alt hard disk, la fel face, ce pot face să il repar?

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Cumpara-ti o placa de baza ieftina pe socket AM4 si ai rezolvat problema. Carcase gasesti si la 50 lei fiindca n-o poti folosi pe ce-a din clip datorita formatului de care ti-am amintit mai sus.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vezi de memoria ram

| Sebastian72 explică (pentru RAY):

Am încercat tot la fel dar chestia este că nici nu dă semnal să bipaie sau ceva înainte dădea bipuri am uitat să Menționez are câțiva condensatori care a ieșit vata sunt deteriorati se poate să fie placa de baza

| nicu991 a răspuns (pentru Sebastian72):

Ce zici tu ca a iesit din condensatorii respectivi, vata? Este vorba de electrolit, si ar fi cazul sa-i schimbi daca vrei sa mai folosesti in continuare acea placa de baza.
Personal am avut pe placa de baza condensatori umflati pe una din ramurile unui slot de RAM, ceea ce facea ca sistemul sa nu porneasca, sau pornea doar cu un singur modul RAM.

| Sebastian72 explică (pentru nicu991):

O să mai mă uit sa vad atunci dacă nu merge ce zici poate trebuie placa de baza schimbată?

| nicu991 a răspuns (pentru Sebastian72):

Ce platforma este? Pare a fi un calculator brand pe platforma AMD. Daca nu vrei sa-ti bati capul cu schimbatul condensatorilor la placa aceea de baza, iti iei una refurbised cu acelasi socket de procesor. Insa carcasa aceea de brand are un format atipic al placii de baza uBTX, asadar iti va trebui si o alta carcasa.

| Sebastian72 explică (pentru nicu991):

Așa este e destul de inghesuită
Si dacă schimb placa de bază se va rezolva problema?

| nicu991 a răspuns (pentru Sebastian72):

Eu zic ca da, plus ca o placa de baza normala, nu ca acestea tip brand iti va oferi un BIOS mai bogat in setari/functii, posibilitate de overclock a procesorului.
Ce procesor ai?

| Sebastian72 explică (pentru nicu991):

Are un Amd Rizen nu mai știu frecventa si modelul să încerc cu placa de baza Mulțumesc

| Sebastian72 explică (pentru nicu991):

Bine Mulțumesc

| nicu991 a răspuns (pentru Sebastian72):

Cumpara-ti o placa de baza ieftina pe socket AM4 si ai rezolvat problema. Carcase gasesti si la 50 lei fiindca n-o poti folosi pe ce-a din clip datorita formatului de care ti-am amintit mai sus.

| Catalin77945 a răspuns:

Eu zic sa il duci la un service

| Sebastian72 explică (pentru Catalin77945):

Dacă nu reușesc o să îl duc mulțumesc?

| InsaneZor00 a răspuns:

Ai conectat si cablul acela mic de la sursa pe placa de baza? Cel cu 4 sau 6 pini?