| TakagaoTKG a întrebat:

Salutare tuturor! Am o problemă cu calculatorul și mă gândeam poate are cineva vreo sugestie.
Să va explic,cum sta treaba. Calculatorul meu pornește, toate cooler-ele merg,hard-ul,tot,dar nu arată nimic pe monitor,iar becul rămâne portocaliu (este galben când merge),am încercat să-l repar scoțând bateria de la bios și făcând reset la cmos,scoțând ramii,totul, dar nu scoate niciun beep...
Are cineva vreo sugestie? toate sunt bine venite!

3 răspunsuri:
| TudyCFR a răspuns:

Verifica monitorul si placa video pentru ca poate fi de vina chiar si cablul care vine din monitor in pc. Am mai vazut cazuri sau chiar sa se fi stricat monitorul. Incearca cu un alt cablu de conectare in pc.

| mario366 a răspuns:

Verifica mufa de la monitor si daca nu merge trebuie sa schimb placa de paza pentru ca poate fi arsa

| TakagaoTKG explică:

Am încercat cu alte două cabluri și un alt monitor și tot la fel.
1. Dacă ar fi fost placa video sau ramii arsi ar fi beep-ait speaker-ul, dar nu.
2. Placă de bază nu prezintă rezistori sau alte lucruri umflate ca urmă a arderii
3. Placă de bază fm1 (după căutările mele)(procesorul este un Amd a4-3400 series) nu mai găsesc pe niciun site.Sunt de părere ca nu are rost să cumpăr una nouă de îndată ce nu știu sigur ce este ars și poate nu este placă de bază și atunci iau una nouă degeaba,dar dacă se ajunge la rezultatul în care se prezintă faptul ca placa de bază este arsă achiziționez una nouă și pot folosi placa video, ramii pe aceasta, dar până nu aflu ce este ars nu are rost. Pot fi arse mai multe componente.
Dacă are cineva vreo altă sugestie, părere etc, îl rog s-o prezinte, m-ar ajuta mult!
mulțumesc anticipat!