| antimulte a întrebat:

Stie cineva cum sa opresc alimentarea porturilor USB la o unitate?
In BIOS nu apare nimic referitor la asta. Placa de baza e MSI Neo. Si problema e ca porturile USB raman alimentate si dupa oprirea calculatorului, iar intr-unul din aceaste porturi am un adaptor WIFI care ramane cu led-ul aprins si sta in continuare cald, ca si cand ar functiona calculatorul.

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

La toate plăcile de bază porturile USb rămân alimentate.Eu în locul tău aș deconecta placa Wifi de la Pc, mai les dacă este caldă(bănuiesc ca e un adaptor USB low end). Succes

| Evolution a răspuns (pentru DeyCj):

Nu e adevărat, unde ai văzut tu aşa ceva?
La mine nu rămâne iar sursa rămâne aprinsă (am un beculeţ care arată când e alimentată placa de bază şi când nu este)
Eu n-am văzut până acuma pc-uri care să rămână porturile usb alimentate după închidere doar dacă este pe modul de sleep.
Probabil aşa a fost făcută placa ta de bază, închide de la sursă sau scoate cablu din spate de la sursă

| DeyCj a răspuns (pentru Evolution):

La a mea da si la multe altele ce le-am testat și mi-au trecut prin mână. probabil că la cele high end nu dar le restul cam...da.

| Evolution a răspuns (pentru DeyCj):

La vechia unitate a lui taicamiu care avea ddr1 nu era aşa şi nici la a mea şi nu e cine ştie ce high end la ddr2...
Mă rog orice e posibil cred că la unele se pot seta din bios.

| K0sti a răspuns (pentru Evolution):

Nu tine de placa de baza, tine de sursa! La calculatoarele brand (HP, IBM, Fujitsu, etc.) nu se intampla asta. Si va dau si tema de gandire...de ce nu se stinge complet? Ca sa va ajut putin va dau un pont. Uitati-va in BIOS la sectiunea Power Management si va veti prinde de ce!

| antimulte explică:

Probabil asa este placa de baza, din Power Management (BIOS) nu se poate face nimic referitor la asta, si zic probabil ca am mai gasit la un amic o placa de baza identica si prezinta acelasi fenomen. Asta e, unele au acest USB Power, altele nu.
Singura solutie e sa scot adaptorul din USB dupa inchidere, de la sursa nu am cum, doar daca l-as scoate din priza, sursa find un model mai vechi si nu e prevazuta cu buton de inchidere.
Multumesc pentru raspunsuri.

| Evolution a răspuns (pentru antimulte):

Nu contează dacă e vechi /nou.
Sursa mea e nouă şi nu are buton de on/off şi a lui taicămiu e foarte vechie de prin 2003 şi are on/off.
Power Management poţi să setezi cum vrei tu, la mine opţiunea e pe off.
Na nu ştiu mă rog.