| RoBeRtElmiTiTeL a întrebat:

SALUTQ! Am decis sa imi instalez windows 7, EU am net de la un router si mi-e frica daca schimb windowsu acesta sa nu mai mearga si sa pun iarasi setarile care le-am facut! deci cum este il afecteaza sau nu ca sa stiu sa schimb windowsu

Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Routerul nu se schimba raman asa cum este el setarile initiale.
2 Cand reinstalezi/instalezi un windows indiferent ce windows este nu va mai avea o conexiune la internet ca este inrerupta aceea conexiune cu router.

3 mihai69 nu a precizat un singur amanunt care este si important.

Cand s-a terminat finalizarea windosului trebuie sa instalezi Driverele la calculator.
-Driverul la Network daca instalezi iti va merge dupa aceea conexiunea la internet daca nu instalezi nu vei avea o conexiune la internet.

PS4: Routerul daca este setat corespunzator, iti merge netul cu setarile pe care le ai [Furnizor=router=pc/laptop] atunci este bine ca routerul nu isi pierde deloc setarile numai daca il setezi tu sau ii dai un reset din fabrica.
In rest setarile raman asa nu mai are nicio treaba cu calculatorul el doar iti ofera internet si atat.

Mult Succes sper ca te-am lamurit cu multe lucruri si raspunsuri, daca raspunsul te-a ajutat nu uita sa dai Funda celui mai bun raspuns.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Dacă schimbi S.O. pe calculator, router-ul rămâne așa cum e setat. Nu are legătură una cu alta.