| anonim_4396 a întrebat:

Se poate modifica marimea partitiei C sa adaug mai mult GB luand din discul D, asta fara a sterge datele de pe C sau D?
Cand am instalat windows 10 am setat discul C pe care s-a intalat windowsul la 50 de Gb. Insa e insuficient, doar Sistemul rezerva 33, 2Gb + cu aplicatiile de baza (apps and features) da aproape la 50 gb.
In partitia D mai am loc din belsug

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Se poate, cu utilitarul Disk Management, ai doar grija sa ai spatiu liber generos pe D, mai mare decat cantitatea pe care te gandesti sa o muti (realoci).

PS:
se poate si fara, dar totusi e indicat sa defragmentezi D: inainte sa te apuci.

Click dreapta pe numele unitatii,
si o sa vezi acolo Shrink Volume, respectiv Extend Volume.
Folosesti Shrink pentru D:
se va forma un spatiu Nealocat
apoi... Extend pentru C:., si se va folosi acel spatiu nealocat de la pasul anterior.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, lejer, foloseste diskmgr (disk management)

| mihai69 a răspuns:

Da. Fie cu uneltele din Window$, fie cu un utilitar gen Partition Manager.