| nashu40 a întrebat:

Servus!
Un prieten si-a luat o imprimanta si nu merge instalat driverul. Da sa inceapa instalarea, apoi apare mesajul ca pentru continuarea instalarii e necesar Microsoft Net Framework 3.1 sau 3.5. Problemele de aici incep. Am incercat si eu si pur si simplu nu vrea sa instaleze NetFramework! Da o eroare si nu porneste instalarea. La un moment dat mi-a dat un mesaj care spunea ca mai intai trebuie sa am N.F. 2.1 ca sa pot pune 3.1. Am incercat si cu 2.1 si tot nimic.
Am incercat tot felul de softuri gen NetFramework Fix...dar culmea,nu merg nici acelea instalate. Pe langa toate astea am observat ca nici skyp-ul nu merge instalat si parca spunea prietenul ca nu poate stabili legatura prin web pe facebook. Sa fie tot NetFramework-ul de vina?
Cum putem iesi din acest cerc vicios?
Mentionez ca prietenul are Windows xp instalat oarecum recent,adica acum o luna si ceva. Nu stiu exact ce placa video are, daca are vreo importanta, dar tin minte ca are 2 GB de Ram si procesorul e dual core parca. Mai multe nu pot spune.
Ce putem face ca sa instalam driverul de la imprimanta?
Multumesc anticipat si o zi buna tuturor!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Daca cd-ul de instalare cere.Net, atunci trebuie rezolvata problema asta caci nu se va putea instala imprimanta.
Trebuiesc dezinstalate toate framework-urile si luate de la capat cu ele pas cu pas.

Vezi care din metodele acestea functioneaza: http://support.microsoft.com/kb/976982/ro

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E de vina softul imprimantei sa o duca si sa primeasca alta cu alt cd de instalare

| Sp33dyt a răspuns (pentru mgtow):

Ce inseamna pentru tine softul imprimantei? imprimanta nu are soft, are firmware. daca ii da probleme de netframework inseamna ca nu are update-urile de windows instalate si in ziua de azi cam toate programele folosesc netframework. de la windows 7 netframework e instalat default dar pe xp trebuie instalat manual. daca nu stii despre ce vorbesti nu trimite omul sa alerge cu imprimanta

| mgtow a răspuns (pentru Sp33dyt):

Nu are treaba windowsul cu ea netframeworkul e pentru conexiunea online tu nu stii care e treaba si va bateti capul de pomana crezanduva mari destepti de PC-uri prima oara faceti un curs de informatica apoi apucativa de rezolvat probleme

| mgtow a răspuns:

Cand vine vorba sa instalezi net framework sari de acel pas in mod obisnuit imprimanta ar trebui sa mearga, daca nu merge e o eroare de la cd de instalare nu ai nevoie de nici-o actualizatie din internet sau un nou windows aici se dau unii inteligenti ca sa fie in spectacol nu te lua dupa toti copii laughing

| Sp33dyt a răspuns:

Incearca o instalare de.Net 3.5 sp1
daca iti da eroare descarca tool-ul de Microsoft pentru curatenie de aici:http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=30135, si apoi reporneste instalarea