| Ciprian_Iordache_1996 a întrebat:

Slut am un GTX285 si nu imi merge pe pc deloc imi da fara semnal iar daca conectez pc pe onbord merge monitoru. Placa video nu cred ca are vreo problema deoarece am fost cu ea la un prieten si la el mergea fara nici o problema.
Eu am pe pc o sursa corsair vs550iar placa de baza este un gigabyte ga z68ap d3 de la ce sa fie problema?
Am impins placa in sot pana cand a facut clic si am pus si alimentarea separata.

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Placa are 2 alimentari separate, nu una! Vezi in BIOS sa fie pusa default! Sau pe auto!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In momentul cand pui o placa video noua, placa de baza iti va deconecta placa on board si o va activa pe cea PCI. La tine nu s-a intamplat treaba asta. Ori BIOS-ul e setat sa nu recunoasca dispozitivele PCI automat ori slotul PCI e stricat. Si asigura-te ca placa este corect conectata la sursa, vezi ca foloseste doua alimentari de 6 pini.

| TheSoldier a răspuns:

Este suficient sa rupi doar un socket de la slotul PCI, cat sa nu iti mai citeasca placa video. Sunt 99% sigur ca ti-ai frecat slotul pci. Concluzie : Daca vrei placa video, cumpara-ti o noua placa de baza.

| Ciprian_Iordache_1996 explică (pentru TheSoldier):

Pe placa de baza merge alta placa video

| TheSoldier a răspuns (pentru Ciprian_Iordache_1996):

Pai, nu are nicio logica. Scoate cate un ram, vezi daca merge. Trebuie sa incepi sa scoti fiecare componenta, pana cand o sa ti-o citeasca.