| Anonymus314 a întrebat:

am o problema cu PC-ul...

Dupa ce il folosesc mai mult timp, se blocheaza desktopul si taskbarul, iar dupa scurt timp si mouseul, in timpul asta becul de la unitate[ala rosu (busy)] sta aprins si ramane blocat pana ii dau restart, iar dupa ce ii dau restart ori imi apare:
"Boot disk failure insert system disk and press enter" ori se blocheaza cand se incarca windowsul si iar ramane becul aprins si iar restart si... pff...
Daca incerc sa-i pun CD-ul de windows la fel face, pur si simplu nu-l incarca.
Asta se intampla la un interval de vreo 20 de ore, dar poate fi si mai putin.

Ce-i de facut?

PS: configuratia PC-ului
Elementul Valoare
Computer
Sistemul de Operare Microsoft Windows XP Professional
Service Pack Service Pack 3
DirectX 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)
Nume computer QQ-64EF3AD1F9AC
Nume utilizator qq

Placa de baza
Tipul procesorului Intel Pentium 4 630, 3016 MHz (15 x 201)
Numele placii de baza Gigabyte GA-8I915PL-G (3 PCI, 2 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR DIMM, Audio, Gigabit LAN)
Chipsetul placii de baza Intel Grantsdale i915PL
Memoria sistemului 512 MB (PC3200 DDR SDRAM)
Tipul de BIOS Award Modular (09/27/05)
Porturi de comunicatie Communications Port (COM1)
Porturi de comunicatie Communications Port (COM2)
Porturi de comunicatie Printer Port (LPT1)

Video
Adaptor video NVIDIA GeForce 8400GS (512 MB)
Monitor KTC K-7005L [17" LCD] (16383)

Multimedia
Adaptor audio BrookTree Bt878 Video Capture Device - Audio Section
Adaptor audio Intel 82801FB ICH6 - AC'97 Audio Controller [C-0]

Stocare
Controller IDE Intel(R) 82801FB Ultra ATA Storage Controllers - 2651
Controller IDE Intel(R) 82801FB/FBM Ultra ATA Storage Controllers - 266F
Unitate floppy Floppy disk drive
Unitate Disc Maxtor 6V160E0 (149 GB, IDE)
Unitate optica PIONEER DVD-RW DVR-110D (DVD+R9:8x, DVD-R9:8x, DVD+RW:16x/8x, DVD-RW:16x/6x, DVD-RAM:5x, DVD-ROM:16x, CD:40x/32x/40x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
Stare HDD Smart OK

Partitii
C: (FAT32) 20541 MB (13521 MB disponibil)
D: (NTFS) 20551 MB (7782 MB disponibil)
E: (NTFS) 111513 MB (42239 MB disponibil)
Capacitate 149.0 GB (62.1 GB disponibil)

Periferice de intrare
Tastatura Standard 101/102-Key or Microsoft Natural PS/2 Keyboard
Mouse PS/2 Compatible Mouse

Reteaua locala
Adaptor de retea Marvell Yukon 88E8001/8003/8010 PCI Gigabit Ethernet Controller (192.168.3.183)

Dispozitive
Imprimanta HP Deskjet F2200 series
Imprimanta Microsoft Office Document Image Writer
Controller USB1 Intel 82801FB ICH6 - USB Universal Host Controller [C-0]
Controller USB2 Intel 82801FB ICH6 - Enhanced USB2 Controller [C-0]
Dispozitive USB HP Deskjet F2200 series (DOT4USB)
Dispozitive USB HP DeskJet F2200
Dispozitive USB USB Composite Device
Dispozitive USB USB Printing Support

Răspuns Câştigător
| djdani1 a răspuns:

Pc-ul tau este depasit! Are mari probleme cu HDD-ul, procesorul si placa de baza.Iti recomand sa scoti HDD-ul din unitate si dupa sa pornesti pc. Daca o sa iti apara un mesaj cam asa "Hard disk drive doesn't exist" e ok.Pui inapoi HDD si o sa vezi ca o sa mearga. Daca nu o sa iti apara nici-un mesaj trebuie sa iti cumperi alt pc.
Bafta si sper ca te-a ajutat sfatul meu!

| Anonymus314 explică (pentru djdani1):

Ok multumesc mult pentru raspuns, banuiam eu ca e hdd-ul, o sa fac cum ai zis happy

3 răspunsuri:
| djdani1 a răspuns:

Salut! Pana la urma a mers?