| Dany3103 a întrebat:

Stie cineva de existenta vreunui virus care se pretinde ca e de la politia romana? am patit ieri... iti blocheaza accesu in pc si te pune sa platesti o amenda in valoare de 400 lei pentru deblocare, evident nu am platit nimic, am reinstalat windowsu dar as vrea sa aud si parerea voastra daca ati auzit de un asemenea virus. Astept raspuns.

Răspuns Câştigător
| cuib a răspuns:

Doar spam-eri incercand sa faca un ban "cinstit" nu-ti fa griji dormi linistitwinking

10 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Ameninţarea, cunoscută în România şi sub denumirea de ’’virusul Poliţia Română’’, acuză victimele de piratarea de muzică, software şi videoclipuri, solicitându-le bani pentru deblocarea calculatoarelor.

Utilizatorii infectaţi cu soft-ul periculos Trojan.Ransom.IcePol pot instala instrumentul furnizat de Bitdefender, pentru a şterge virusul din computere prin accesarea linkului următor http://download.bitdefender.com/......IcePol.exe şi rularea uneltei în Safe Mode.

Virusul intimidează utilizatorii cu mesaje localizate ce par a veni de la birourile de poliţie din ţări precum România, SUA, Marea Britanie, Germania, Austria şi Olanda. La noi în ţară, atacatorii cibernetici solicită plata unei sume de 100 de dolari, sau 300 de lei.

| Mareacluj a răspuns:

Da, exista de cam o saptamana circula. Actioneaza, din cat am citit si pe aici si pe alte site-uri, in special in situatia in care intri pe site-uri porno. Te intreaba daca ai peste 18 ani sau nu si iti spune ca ai fost amendat cu 400 lei, blocandu-ti pc-ul. Unii au cazut in plasa lor, din pacate.

| tsunami11 a răspuns:

E doar un fel de baner poti reinstala windowsul si tot va fi bine.

| AlexDaghiu a răspuns:

A aratat si la stiri daca mai tin minte, este vorba doar de Hackeri.

| Dany3103 explică (pentru AlexDaghiu):

Chiar acum am gasit ceva la protv legat de asta, dar oricum asa la prima vedere te sperie oleaca

| Cristian0002 a răspuns:

E posibil sa fi luat keylogger, si sa se fi jucat cineva cu tine, nu exista asa ceva pe net. daca era vorba de o amenda din cadrul politiei fi sigur ca erai contactat, ori postal, ori telefonic

| Dany3103 explică (pentru Cristian0002):

Da, oricum m-am mai linistit dupa ce am vazut ca scria in josu pagini ca sa platesc prin PaySafe in contul statului laughing

| CenZzZzZuRaT a răspuns:

Virusul asta l-am avut si eu si ca sa scap de el a trebuit sa imi fac windows-ul

| Banescu_Victoras_1997 a răspuns:

Da exista dar apare doar daca intri pe unele site-uri ``deochiate ``sau asemanatoare si nu merge PC nici daca ai dai restart

| Drixus a răspuns:

E decat un virus. Politia Romana a declarat ca nu dispune de aceasta tehnologie si nu au blocat nici un PC pana acum! http://stirileprotv.ro/......omani.html