| tteo91 a întrebat:

Stie cineva vreun soft cu ce program sa vad fiecare component din pc cate ore a fost utilizat de cand a fost cumparat pana acum? ceva de genu cum e imi arata si la "hard disk sentinel" sa imi arate cate ore a fost utilizat, starea, cate porniri/opriri a avut etc ..asa as sa imi arate si acolo... la procesor, ram, placa de baza, placa video, etc. stie cineva? mersi, funda! (NU VREAU SOFT-URI SA VAD CE COMPONENTE AM IN PC, CI CAT TIMP AU FOST FOLOSITE DE LA ACHIZITIA LOR).

5 răspunsuri:
| SilverF8ith a răspuns:

Asa ceva nu prea este posibil deoarece procesorul nu este folosit prima data cand tu l-ai cumparat, inainte sa fie impachetat si trimis la magazin el a trecut print-un intreg proces de testare si functionare ore in sir... deci atata timp cat el poate atince capacitatea maxima de 100% si dupa maxim de 1-2 ore de functionare temp lui nu depaseste de 65-67 grade este un procesor bun, si restul "chinezariilor" din PC sincer nu au nici un feedback sau log care sa fie citit sa iti ofere informatia cat timp de functionare au de cand...
P.S incearca cmd > systeminfo sau system info (in functie de varietatea sistemului de operare). Bafta

| tteo91 explică (pentru SilverF8ith):

Aici chiar gresesti, sunt anumite soft-uri de luat masuri pentru asa ceva. de exemplu eu mi-am luat un hdd saptamana trecuta si am testat cu hard disk sentinel. si ce crezi... la detalii mi-a aratat "Durata functionare: 0 zile, 0 ore/ -total porniri/opriri 1. , asa ca exista cam orice, numai sa le stii cum se numesc. ( tehnologia si stiinta e foarte avansata, daca nu stiai. )

| SilverF8ith a răspuns (pentru tteo91):

@tteo91 iti garantez ca NU exista mai ales HDD cu 0 ore de functionare... deoarece orice produs in masa care urmeaza a fi vandut intai de toate este testat pentru functionare de catre CTC (Control technic de calitate) Tot ceea ce calculatorul tau iti spune si iti afiseaza sunt informati pe care el le are la dispozitie din momentul in care HDD a fost conectat la placa ta de baza(Acel HDD pe acel calc/laptop in momentul respectiv a avut 0porniri/0opriri). Citeste informatile care " hard disk sentinel" le preia... Cu putina indemanre, comenzi dos ai putea sa te uiti peste informatiile sistemului tau periferic fara acel program sau sa pornesti sistemul de operare (Windows, Linux etc). O zi buna

| Sebi200000 a răspuns:

EVEREST Corporate Edition, iti arata ce ai in PC cand l-ai deschis, timpul utilizat etc. Funda?

| tteo91 explică (pentru Sebi200000):

Pfff eu vorbesc singur? am zis n-am nevoie sa stiu ce am in pc, eu vreau sa stiu cat timp au fost utilizate. si acolo cred ca iti arata doar cat timp il folosesti pe zi, nu de cand ai cumparat procesorul si pana la ora actuala, nu arata asa.