| Diaconu_Alexandra_1997 a întrebat:

Stiu ca o sa vi-se para o intrebare stupida.dar, am vazut un film in care in viitor, oamenii puteau fi readusi la viata.
Ce spuneti, este asta o posibilitate realista? Adica voi credeti ca medicina va fi chiar atat de avansata?

Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Se vorbeste de criogenare.Culmea ca sunt criogenati cei care sunt trecuti in nefiinta. Deci cum sa reanimezi o persoana decedata din moment ce functiile organismului au cedat?
Nu cred ca este posibil din punct de vedere medical. Chiar daca oamenii de stiinta fac promisiuni, acestea sunt in zadar din punctul meu de vedere.Chiar daca mai nou, in criogenare au descoperit o glicerina denumita crioprotector cu rolul de a preveni cristalizarea lichidelor, organelor, tesuturilor din organism.

Răspuns utilizator avertizat
| RichardCezar a răspuns (pentru Gass93sv):

Cati ani ai invatat tu medicina ca sa iti dai cu parerea despre asta? Este 100% imposibil, si asa va fi pentru totdeauna, sa reanimezi un corp. Odata distrusi neuronii dupa moarte e imposibil sa functioneze din nou. Si acesta a fost doar un exemplu din multe altele. Asta cu sufletul ne trimite deja in basme religioase.

Răspuns utilizator avertizat