| Auras95 a întrebat:

Sunt intr-o mare problema.Nici nu stiu cum sa incep, de 3 zile pc-ul meu nu mai merge.Prima data am crezut ca este placa video ( dar nici acum nu stiu ce e), am schimbat placa video, ea functioneaza. Problema e ca bag monitorul in placa vide si in priza, se aprinde ledul ala dar dupa se stinge, se aprinde, se, stinge, se aprinde...Si acum cand pornesc unitatea dureaza vreo 3 min si dupa sa stinge singura...pe scurt : PORNESTE UNITATEA DAR MONITORUL NU STIU CE ARE! dau funda!

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Ca sa descartezi de moment monitor defect, incearca sa conectezi unitatea la alt monitor. sau mai simplu, schimba cablul de video si incearca cu altul. dupa aceea, daca e la fel atunci mergi la un prieten si conecteaza unitatea la alt monitor. in functie de raspuns, investigam mai departe.

| Auras95 explică (pentru gelu1970):

Am schimbat si cablurile, am incercam sa vad daca merge pe alt monitor ..tot asa...cand bag monitorul e ca si cand ar intra in stand by monitorul...

| gelu1970 a răspuns (pentru Auras95):

In caz ca folosesti xp tasteaza F8 cand startezi si daca reusesti sa intri in meniul unde scrie safe mode, si altele alege optiunea sa activezi mode VGA si dai enter. vezi daca e vreun schim. in caz contrar intra de acelasi mod in safe mode si dezinstaleaza drivere de la grafica. apoi restartezi.

| Auras95 explică (pentru gelu1970):

Am mentionat ca nu se aprinde monitorul, cum sa apas F8 daca nu vad nimic...adica el se aprinde dar ticaie becul ala in el asa...e ca si cand ar fi intrat in stand by

| gelu1970 a răspuns (pentru Auras95):

Starteaza din cd de xp si mergi la optiunea repair. ma trm ca daca nu poti face nici operatia asta o sa ajungi la formatat

6 răspunsuri:
| CristiChristian1999 a răspuns:

Vezi ca placa video sa facă contact ramul sa fie în ordine pus

| itwentbad a răspuns:

Poti schimba monitorul sau verifica RAMi i care pot fi o problema.