| R100 a întrebat:

Sunt pe abonament la Cosmote...credeti ca se poate afla daca sun undeva cine ma suna cu numar privat?! Si daca da unde mai exact pot sa sun. Deja pur si simplu e disperant sa primesc atatea apeluri de la tot felul de numere private la ore care nu sunt tocmai ok. E numar privat nu necunoscut ( care sa apara ) sa nu se faca confuzia.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice companie de telefoane poate sti de unde vin apelurile, chiar si private, ascunse, etc. Dar nu le spun decit la cererea politiei. Faceti cerere de punere sub urmarire a numarului dumneavoastra si veti afla.

| R100 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos pentru raspuns..bine macar ca se poate face ceva cu astfel de oameni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru R100):

Cind pot sa dau un sfat, o fac cu placere. E neplacut, stiu.

12 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Daca ar fi simplu de aflat cine suna pe privat ar disparea optiunea de la "servicii retea" pentru ca nu si-ar mai avea rostu. Unele telefoane pot respinge automat astfel de apeluri.

| vioreld a răspuns:

Retine ora si ziua cand te-a sunat apoi cere factura detaliata de la Cosmote si te uiti pe factura la lista apelurilor, numarul care te-a sunat la ora x si in ziua y.

| xClementine a răspuns:

Hei, da, stiu cum e, a fost o perioada destul de lunga in care eram sunata zi si noapte de un necunoscut, care, la un moment dat, evident, devenise destul de enervant. Am fost la politie si nu prea m-au bagat in seama, sustinand ca au si alte treburi mai importante si ca ar trebui sa vorbesc cu cei de la compania de telefoane la care sunt abonata, ei trimitandu-ma inapoi la politie, deci....am sfarsit prin a-mi lua alta cartela, ca sa stopez prostia asta. Poate la tine va merge cu politia, insa nu iti garantez, depinde pe cine nimeresti. Cu toate astea, iti urez multa bafta. happy

| R100 explică (pentru xClementine):

Da...nu m-as mira sa fie cineva curios si de mine nu prea pun mare baza pe lucruri de genul asta. Zici ca cine stie ce fac toata ziua la sectie de aia sunt atatea furturi si etc. Oricum o sa incerc prima data la compania de telefoane pentru ca la mine e putin mai diferit ...nu e cartela sa o schimb cu alta. E abonament din pacate sad. Multumesc frumos pentru raspuns.

| xClementine a răspuns (pentru R100):

Pentru nimic! Da, pai ar fi cam greu sa-ti inchizi abonamentul doar dintr-o prostie de-asta, dar stiam ca exista o modalitate prin care poti sa stopezi sa mai primesti apeluri necunoscute/private, dar nu stiu sigur daca e valabila chestia si la comoste. Sa-i intrebi si asta inainte de a merge la politie! Si-asta te-ar salva. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru R100):

Si la abonament poate fi schimbat numarul (cu acest motiv in cerere) pastrind abonamentul in continuare. In factura (chiar detaliata) nu se vad numerele private/ascunse.

| R100 explică (pentru anonim_4396):

Da...din pacate asta am aflat si eu acum. Degeaba cer factura pentru ca numerele private nu apar. Mi-au spus doar ca imi pot schimba numarul...

| anonim_4396 a răspuns (pentru R100):

Asta se face usor. Mai greu este sa fie anuntati toti, familie, cunoscuti (cei de incredere) si sa fie convinsi sa nu dea noul numar nimanui. Bafta!

| AnneHS a răspuns:

Exista o aplicatie trebuie sa-ti faci un cont undeva.

| R100 explică (pentru AnneHS):

Unde mai exact?!