| banditullauryan a întrebat:

Sunt un baiat de 10 ani ma cheama Laurian, ma intrebam : Puteti sa imi spuneti niste nume de programe de creere a jocurilor? Sa fie adevarate, ca daca nu sunt va dau reclamatie la TPU.ro. Cu mine nu e de joaca.

7 răspunsuri:
| Ciprian Ionut a răspuns:

laughing ok raule, pentru ca m-am speriat cand am citit intrebarea ta, o sa incerc sa te ajut. Este un program care te-ar ajuta sa faci asta.RPG MAKER, am auzit de el, dar nu l-am folosit niciodata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Măi băiete, mai întâi vezi cum vorbești. Tu vrei să faci jocuri la 10 ani? Nici măcar limba română n-o știi și vrei jocuri? Îți mai trebuie încă o limbă, anume engleza, care trebuie s-o știi la perfect. Apoi trebuie să cunoști cel puțin 3 limbaje de programare, care nu se învață așa ușor. Ai nevoie și de experiență în programe de editare grafică (gen Maya) pentru crearea graficii. Numai ca să înveți toate chestiile astea ți-ar lua cel puțin 2-3 ani. Iar ca să creezi un joc, ceva în genul Super Mario ți-ar mai lua încâ pe atât. Ca să faci un joc 3D complex ți-ar lua o viață, la asemenea jocuri lucrează MII (nu zeci, nu sute, ci mii) de oameni luni întregi (chiar ani, de ce crezi că le ia un an să scoată o altă serie Need For Speed?), oameni cu facultăți și multă experiență.

Răspuns utilizator avertizat
| malaua a răspuns:

Salut! stiu doar de programul c++ cu care lucrez la scoala...sunt la liceu la mate info...nu poti crea jocuri gen nfs sau cs...doar jocuri simple 2D... dar din pacate iti trebuie ceva cunostinte in informatica si sa stii sa faci un algoritm daca te trezeste cineva la 2 noaptea. Nu cred ca nimeni la 10 ani poate face un joc...deocamdata ia-ti de pe net si joaca creatiile altora...

P. S. nu mai fii asa raulaughing

Răspuns utilizator avertizat
| picard a răspuns:

Nu te supara pe mine si sa nu-mi dai reclamatiewinking Ai 10 ani, lasa jocurile video.Nu fac decat sa-ti distruga viata... du-te si joaca-te afara deoarece "joaca in aer liber e un factor foarte important in dezvoltarea psihomotorie si sociala a copilului"!
Mai bine citeste o carte iti este mai de folos! Asta ti-o spune o persoana care a jucat destule jocuri la viata lui dar care s-a trezit la timp si a ales sa vada lumea prin ochii lui!