| anonim_4396 a întrebat:

Tot primesc mesaje dinalea pe telefon:"Felicitari, ai fost desemnat castigatoru` marelui premiu de 10.000 de euro, pentru a revendica premiul suna operatorul cosmote la numarul` de telefon 076xxxxxxx, sau in alta zi iar:"Numaru` tau de telefon a fost ales castigator si ai castigat suma de 5000RON, la fel sa apelezthinking Ce puii mei is astea?laughinglaughing Sa ma duc la cosmote sa intreb? Mi ca ma fac de rasrolling on the floor.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt abureli. Nu suna ca te pune sa le dai un cod si astfel le incarci lor telefonul` happy

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De obicei sunt tepe, totusi poti sa te uiti pe site-ul Cosmote, daca are un asemenea concurs si ce premii are. Te mai poti duce si la un magazin Cosmote sa intrebi. In orice caz nu da telefon pana nu te informezi de la sursa. Numai bine!

| Dannyjj a răspuns:

Tu chiar crezi toate astea? Daca nu ai participat la nici un concurs, cine iti alege numarul tau si sa iti dea cateva mii de euro? Cineva se tine de glume.
Eu cred ca sunt niste farse facute de glumeti. Daca tu castigi ceva, operatorii acelui concurs serios daca nu este televizat sau nu este nici difuzat la radio te suna nu iti da mesaj sa ii contactezi la numarul 07... si daca ar fi adevarat ar fi specificat macar numele concursului la care ai castigat.
Dar nu se face doar asa ca iti trimite mesaj sau te suna si iti cer datele.Si mare grija cui dai datele personale.
Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu da curs acestor "jocuri" care te vor arde atât la credit cât și la bani.
Nu sunt din partea operatorului de telefonie mobilă, cel mai bine faci o plângere la poliție, riști să ajungi victimă.
Nu da date personale despre tine, c. n. p., adresă, etc.
Pa, pa.

| greenmile00 a răspuns:

Nu are cum sa fie asa de grava situatia, sa iti ia credit sau alte faze. Sa fim seriosi, e un numar de telefon ca oricare altul, nu e numar special. Daca e sa suni, si incepe cu vrajeala ca sa bagi nu stiu ce cod te prinzi imediat, si incepi de il injuri pana intelege mesajul. Daca vezi ca doar ii arde de panarama, la fel, il injuri pana ii trece de panarama laughing ideea e ca pica doar fraierii big grin
Am avut si eu cosmote, si stiu ca am primit si eu intr-un timp mesaje din astea, si intr-o zi chiar am incercat sa sun la numarul cu pricina, dar din pacate il avea inchis in momentul ala laughing

| Simon a răspuns:

Sunt niste SMS-uri trimise la misto. Tu vezi ca ai castigat, te vei bucura si vei suna, la celalalt capat iti va raspunde cineva intr-un limbaj adecvat motivului pentru. care ai sunat si te va intreba cum te cheama, tu spui numele dupa care iti va spune sa astepti putin, tu astepti si la un moment dat se va intrerupe. Daca ii suni tu iar vor incerca sa se eschiveze, daca nu-i suni te vor suna ei si atunci o vor face si mai oficial pentru. ca deja iti stiu numele. Dupa aia te vor pune sa tastezi un cod sau alte chestii prin care ori incarci cartele oori cine stie ce faci, dar un lucru este cert si anume, vei avea de pierdut big grin. Chiar m-am distrat cu chestiile astea. Sau se poate sa te sune si sa-ti spuna ca este de la Cosmote (ca de exemplu) si sa-ti ceara numele cum am patit eu, singura problema a lor ca nu stiau ca am abonament la Cosmote si deci - dohhh laughing cei de la Cosmote deja imi stiu numele tongue. Aceste mesaje sau telefoane reprezinta niste tzepe, foarte mari tzepe. Toate companiile de telefonie mobila sunt constiente de aceste tzepe (autoritatile la fel) dar nu au ce sa faca. Deci, ai doua variante, ori ii dai in "puii tai" si inchizi, ori te distrezi putin vezi de ce sunt in stare big grin. Daca te duci la Cosmote n-o sa te faci de ras, doar ca operatorii de acolo deja s-au saturat de problemele astea. Fi destept si nu-ti da datele personale pentru. astfel de chestii, serios vorbind, daca ai castigat ceva inseamna ca ai participat si ca deja ti-ai dat datele. Toate bune si distractie placuta!

| anad a răspuns:

Suna la Cosmote si da numarul de telefon a celor care vor sa te fraiereasca. Ei sunt, cred, in masura sa blocheze cartela respectiva si scutesti pe altii de a fi fraieriti!

| Doddel a răspuns:

Nu le da importanta. sunt tepe. laughing
sa nu cumva sa suni!

| Laue a răspuns:

Prostii. Numerele alea la care se presupune ca sunt "operatorii cosmote" nu sunt altceva decat numere cu suprataxa. Ignora-le. De asemenea tine minte, nimeni nu iti va da vreun premiu atata timp cat nu ne-ai inscris la promotie.

| Lora a răspuns:

Is niste magarii facute de fel si fel de pusti care vor sa-si reincarce cartelele cu credit. Te pune sa suni la nr lor de tel, iar cand suni te trimite sa cumperi o cartela de 7 euro si sa le dai codul de reincarcare.

| Cccccccccccccorina a răspuns:

Sunt prostii.asa priemsc eu pe mail. vrea cineva sa isi bata joc de noi.mai ales cat noi stim ca nu am participat nicaieri.Bafta

| alexamealexa a răspuns:

Pot fi inselatorii. Cel mai bine este sa intrebi.Partea proasta este ca cei ce fac astfel de chestii nu pot fi prinsi.

| carminaburana43 a răspuns:

Doamne ferste sa raspunzi si sa te identifici! E o mare sarlatanie! Ai grija.

| Bloondyna a răspuns:

laughing Si eu mai primesc mesaje de astea. Daca expeditorul nu este de la orice retea esti atunci inseamna ca isi bate cineva joc de tinethinking Deci asta e.

| didee a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica straight face

| Aishaa a răspuns:

Sunt farse te asigur, o prietena a primit la fel si s-a dus la Cosmote sa itnrebe si a asigurat-o ca nu e nici un concurs de genu asta.Sunt doar farse oh go on

| BrokenBarbie a răspuns:

Apeleaza numarul de telefon care ti se da si intreaba

| Alina_9161 a răspuns:

Sunt niste idioti care, in cazul in care ca vei suna, te vor pune sa faci niste chestii ( sa incarci un nr de telefon cu suma X de bani, sau sa depui o suma X de bani in anumit cont). Sfatul meu e sa nu le tratezi cu seriozitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu il suni pe ala care ti-a trimis mesajul si ii zici sa ii trimite mesaje din astea lu' bunicasa si ca e cea ma veche porcarie din lume... dar daca reusesti sa ii afli numele real dal la politie si ii faci lui un cadou nu el tie laughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e adevarat, am primit si eu si chiar multe, sunam si dadea cu ocupat sau inchidea telefonul. Dar sa nu suni cu credit ca e posibil sa ramai fara el...numai daca ai minute.