| Radeas1 a întrebat:

TPU, unui prieten de'al meu nu ii mai merge windows-ul bine. Azi o sa il schim. Dar are 2 laptopuri, unul cu net de la AKTA (nu fac reclama) si unul cu net de la RDS (nu fac reclama). Iconita dupa desktop cu care te conectezi la net apare automat (adica trebuie sa ii instalezi eu ceva?), sau are vreun CD? Eu am de la Romtelecom si nu stiu. Adica, daca dau click pe un browser, se deschide inernetul automat ( cu driverele instalate) sau mai e si vreun cd separat de pe care instalezi internetul?

Răspuns Câştigător
| Sibienii a răspuns:

Ambele raspunsuri sunt evazive...
Pentru inceput, intrebarea se refera strict la iconita de pe desktop din cate vad, asta in ideea in care persoana care pune intrebarea din cate inteleg nu se afla la prima instalare de windows.
Iconita de pe desktop care deschide conectarea RDS este de fapt link-ul catre conexiunea PPPoE.

Pe windows XP o poti crea intrand la Network (in general XP-ul are pe desktop iconita de Netword asadar dai click dreapta pe el si Properties).
Aici ar trebui sa iti afiseze placa de retea in partea dreapta (default numele acesteia este Local Area Connection). Daca nu apare atunci nu ai driverul de retea instalat, asadar, instaleaza-l descarcand driverul de pe alt pc si transfera-l cu un stick. USB-urile functioneaza direct asadar e usor de transferat.
Daca iti apare Local Area Connection, vei vedea in partea stanga un (buton link) cu numele Createa a new connection. Click pe el.
In fereastra aparuta vei da pe Connect to the internet (prima optiune) -> Set up my connection manualy (2) -> Connect using a broadband connection that requires a user name and password (2) -> ISP name treci RDS -> Username / Password / Confirm Password - aceste date le gasesti la persoana careia ii creezi conexiunile si care trebuie sa aiba o hartie de la RDS cu aceste date. Le-a primit odata cu contractul.
Odata completate dai Next si... ai terminat!

In Windows 7 dai click dreapta pe Network, Properties -> Set up a new connection or network (o sa iti apara o fereastra) -> Connect tot the Internet -> Broadband (PPPoE).
Aici vei avea nevoie de userul si parola de internet pe care persoana contractanta le-a primit de la RDS.
Vei completa spatiile cu userul si parola, la Connection Name in loc de Broadband Connection poti pune RDS, bifezi Remember this password pentru a nu fi nevoit sa tastezi parola la fiecare conectare.

Sper sa iti fie mai de ajutor genul asta de comentariu.

| Radeas1 explică (pentru Sibienii):

Multumesc. Nu, nu sunt la prima instalare windows, am instalat de la 95 pana la 8.

3 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Daca ii pui XP trebuie sa instalezi driver-ul de retea care trebuie sa fie pe CD-ul placii de baza. Daca pui W7 il are, dar mai sunt situatii cand nu este compatibil cu placa de retea si atunci trebuie sa-l instalezi separat. Driver-ul trebuie sa fie pentru W7. Pentru RDS nu te poti conecta automat la internet,
trebuie sa creezi o conexiune noua pentru ca are USER si PAROLA.

| XkingstoneX a răspuns:

Trebuie sa instalezi placa de retea.