| Narcis494 a întrebat:

TPU! Va rog ajutati-ma sunt DISPERAT nu mai pot! Un handicapat mi-a sters niste documente text de pe desktop foarte importante a intrat la mine pe team viewer si le-a dat shift+deletele Va rog spuneti-mi cum as putea sa le recuperez orice Va rog sunt DISPERAT nu mai pot!

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Alta data sa-ti faci backup daca erau asa importante, in plus nu se tin pe desktop! De ai ai 2 partitii! Nu se tine nimic pe desktop si in my documents! Sa-ti fie invatatura de minte si tie si altora!

Daca mai pornesti calculatorul ala, o sa mai recuperezi cioaca! In momentul cand au fost sterse, trebuia oprit calculatorul instantaneu, scos hardul si pus pe alt calculator si inceputa recuperarea! Cauta iCare Data Recovery Professional! Unde, cum...te descurci! Sa nu fie trial ca nu faci nimic!
Si citeste aici: http://www.epasystems.ro/pierderi-de-date/

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Depinde.Dacă în locul acela de pe hard disc nu au mai fost scrise alte date atunci se pot recupera relativ repede folosind recuva. Dacă de exemplu după ce ți-a șters documentele alea tu ai mai pus pe desktop poze, etc, poți uita de recuperare, deoarece spațiul acel a fost realocat (înlocuit cu 0 ) iar în acel spațiu a fost scrisă informație.Succes

| lizy12iul a răspuns:

Vezi daca sunt in cosul de gunoi, iar daca nu, poti sa instalezi programul acesta http://undelete-360.en.softonic.com/... sper ca ti-am fost de ajutor :)

| ChrystianSandu a răspuns:

De ce sa dea restore, daca nu ai facut restore point. Cu Recuva va merge (este un software cel mai bun de recuperare), daca selectezi Full Search (va dura mai mult). In schimb daca peste ele in MFT a fost rescris un alt fișier, atunci informația este pierduta. (Master File Tabel)

| Andi86 a răspuns:

Odata ce ai folosit comanda SHIFT + Delete, au fost sterse definitiv. Deci nicio sansa sa le' poti recupera.

| Narcis494 explică (pentru Andi86):

Nu se poate! ERAU FOARTE IMPORTANTE! Trebuie sa se face ceva! stau si 8-9 ore cum se mai spune prin tutoriale doar sa le recuperez dar imi trebuie un program bun care sa le recupereze pe toate!

| ChrystianSandu a răspuns (pentru Andi86):

Se pot recupera, citește despre MFT și cum se șterg fișierele, respectiv metoda Gutmann (se spune ca este o metoda de ștergere permanenta).

| K0sti a răspuns (pentru Narcis494):

Alta data sa-ti faci backup daca erau asa importante, in plus nu se tin pe desktop! De ai ai 2 partitii! Nu se tine nimic pe desktop si in my documents! Sa-ti fie invatatura de minte si tie si altora!

Daca mai pornesti calculatorul ala, o sa mai recuperezi cioaca! In momentul cand au fost sterse, trebuia oprit calculatorul instantaneu, scos hardul si pus pe alt calculator si inceputa recuperarea! Cauta iCare Data Recovery Professional! Unde, cum...te descurci! Sa nu fie trial ca nu faci nimic!
Si citeste aici: http://www.epasystems.ro/pierderi-de-date/

| cazacdenis a răspuns:

Salut,daca au fost sterse astazi poti da restore cu o zi sau 2 inainte.

| Narcis494 explică (pentru cazacdenis):

Nu merge crying imi spune ca unele date n u se pot recupera si sa incerc din nou si tot incerc si tot asa imi da crying

| ChrystianSandu a răspuns (pentru Narcis494):

Dacă nu ai facut restore point, normal ca nu mergr,. Data vitoare le faci backup. Daca nu ai fost atent la ce am spus asta e.

| Mikel26 a răspuns:

In cosul de gunoi ar putea fi, in cazul in care nu ti le-a sters si de acolo