| SSweetAAngel a întrebat:

Trebuie sa gasesc calculatorul in configuratia optima( referitor la raportul calitate-pret) care sa functioneze cu windows xp si care sa poata fi utilizat si pentru vizualizarea filmelor hd. Puteti sa ma ajutati? ce componente imi trebuie, nu imi trebuie pentru jocuri deoarece nu-mi prea plac, doar pentru filme hd, poze si alte chestii, care componente sunt cele mai bune dar si mai ieftine, rezolutia, monit sa fie lcd, placile etc. Help me! Dar daca aleg un laptop ce componente mai trebuie sa cumpar, spuneti-mi si o firma buna dar sa nu fie nici prea ieftine, nici prea scumpe.

2 răspunsuri:
| CosteaVlad a răspuns:

Uite aici: http://blog.weebo.ro/......nt-page-1/
sau aici:
http://blog.weebo.ro/......t-page-1/.
Îți recomand (sau mai bine spus, este recomandat) să instalezi Windows 7, deoarece pe partea de grafică este cu mult peste XP, asta e categoric oricum. Plus că XP-ul nu știe Direct X 11, de exemplu, și multe altele.
Și când spun aceste lucruri mă leg de faptul că pe un PC nou-nouț, pe care îl cumperi în 2010, nu are absolut deloc ce căuta Windows XP, și îți spun (scurt, simplu și concis, pe înțelesul oricui) și de ce. Windows XP a fost lansat inițial prin 2001, ajungând până în 2006 la ultima sa versiune, "Windows XP Service Pack 3". Bun, au trecut 4 ani de-atunci. Tehnologia (hardware) în acest timp a avansat extrem de mult, iar pentru Windows XP timpul s-a oprit în loc acum 4 ani. Cu el instalat practic tot în 2006 esti, dacă ar fi să facem o clasare pe axa timpului, atunci când folosești PC-ul. E aiurea să ai software din 2006 pe hardware din 2010 (mai degrabă invers, deși normal, nici asa nu e prea recomandat), deoarece în acest fel nu vei putea profita nici de 50% din performanța sistemului. Așadar un PC din 2010 va oferi o performanță maximă cu software, S. O, tot din 2010, în caz contrar ar fi un fel de (vorba românului) „brânză bună-n burduf de câine", înțelegi? :)
Numai bine! :)

Răspuns utilizator avertizat