| pinguinuronaldo a întrebat:

URGENT! Salut, TPU! Am aceasta problema cand vreau sa dau update la windows 10 (de la 1703 la 20h2) "There were some problems installing updates, but we'll try again later. If you keep seeing this and want to search the web or contact support for information, this may help: (0x8007042c)". Am incercat tot felul de metode, dar am esuat. Dau funda la 5 min de la rasp!

27 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Prietene, 32 GB e prea putin pentru Windows 10.

Cat despre instalatia pe stickul respectiv, nu stiu, de obicei stickurile nu se pot compara cu SSD-urile. Diferenta e ca stickurile pot fi scrise si rescrise de mult mai putine ori decat SSD-urile. Plus ca sunt mai lente.

Iar daca e d-ala cumparat de la chinezi, poate fi escrocherie, c-aia vand stickuri de 1 GB ca si cum ar fi 128 GB.

| relian a răspuns:

laughing tu faci update la stick sau la wind.E clara,te documentasi de te-ai rupt.
Tu faci update la wind,ala se afla instalat pe hard drive nu pe stick,deci despre ce anume vorbesti?
Daca pe drive nu ai spatiu,unde crezi tu ca o sa se desfasoare toate updateurile alea?
E ca si cum ai adauga ceva,tu vrei sa adaugi pe un device extern?laughing e bun inseamna ca de fapt vrei sa downloadezi ceva de pe net si aia e tot,tii acolo pe ala extern.

Muta rahaturile ce le ai pe drive,dule pe sticku ala,fa loc pentru wind,apoi o sa mearga.

Daca vrei sa folosesti stickul, atunci muta wind pe stick, acolo o sa faci si update.

ce vrei sa faci tu nu are logica laughing dar mai incearca, suna un prieten, sau juma juma, oric e variante mai erau laughing

| gabicoo a răspuns:

Eu am mai pățit asta dar la alte actualizări! Ce am făcut? Nimic! Am închis PC-ul și am încercat a doua zi! Și a mers!
Când nu a mers am dat pauză la update timp de 7 zile și după cele 7 zile am reușit!
Problema la tine este, presupun, că PC / laptopul tău e un pic cam bătrân și sunt probleme de compatibilitate între update și componente! Eu zic sa ai răbdare!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Nu vreau fundă!

| pinguinuronaldo explică (pentru gabicoo):

In cele din urma, am reusit! Am activat din services Event log

| pinguinuronaldo explică (pentru gabicoo):

Dar acum am alta problema.Nu am suficient spatiu pe pc (8gb), asa ca folosesc un stick usb de 128 gb. Cand ii dau update ma intreaba daca sa folosesc external storage. Am dat external storage (am selectat stickul), iar dupa ceva timp imi zice "Updates are available, but we temporarily need some space to download. Remove some things you don't need right now and we'll try again.". Am spatiu pe stick. Ce pot face?

| gabicoo a răspuns (pentru pinguinuronaldo):

Mută poze, muzică sau ce mai ai de pe C: pe altă partiție sau pe un stick! Sau curăță fișierele inutile ori variantele vechi ale Windows-ului. Ai utilitarul integrat în sistem cu care sa faci asta : Disk CleanUp! Faci o curățare de sistem cu el și vezi cum câștigi GB. Mai poți face o defragmentare daca ai hdd sau poți crea un punct de restaurare a sistemului, îl pui la 50% și eliberezi o groază de spațiu!

| gabicoo a răspuns (pentru gabicoo):

Update-ul nu se poate instala in spațiul de pe stick! Așa știu eu!

| pinguinuronaldo explică (pentru gabicoo):

Nu am hdd

| pinguinuronaldo explică (pentru gabicoo):

M-am documentat si cica merge

| gabicoo a răspuns (pentru pinguinuronaldo):

Cât spațiu ai pe ssd? Total!

| pinguinuronaldo explică (pentru gabicoo):

Crezi ca daca-i dau un reset fac cv? sau?

| pinguinuronaldo explică (pentru gabicoo):

Pe ssd am 128 gb, dar folosesc un stick de 128 gb liberi

| gabicoo a răspuns (pentru pinguinuronaldo):

Uite că la tine nu merge încearcă să cureți cu Disk CleanUp! Sau cu restore point!

| pinguinuronaldo explică (pentru gabicoo):

Disk cleanup am mai facut. Cum fac restore point? sunt mai noobie asa la pc-uri

| gabicoo a răspuns (pentru pinguinuronaldo):

La 128GB ssd ar trebui să ai loc! Ai o singură partiție sau mai multe? Ai poze, muzică pe C:?

| pinguinuronaldo explică (pentru gabicoo):

Eu vreau sa folosesc stickul, nu ssd-ul

| pinguinuronaldo explică (pentru gabicoo):

Da, am doar una. Cu 32 gb si in mare parte ocupata de windows, nu de muzica, poze, aplicatii etc

| gabicoo a răspuns (pentru pinguinuronaldo):

Cu reset riști să pierzi fișiere + că trebuie să reinstalezi Microsoft Orfice și celelalte programe descărcate de pe net! Dai fresh start rămâi doar cu Windows și teoretic cu fișierele dat nu garantez că le vei regăsi pe toate!

| pinguinuronaldo explică (pentru gabicoo):

Pai si ce sa fac? ca sunt blocat pe versiunea 1703

| pinguinuronaldo explică (pentru gabicoo):

Crezi ca mai pot da update macar la 1709?

| gabicoo a răspuns:

În cazul ăsta trebuie să apelezi la un prieten care se pricepe!
Nu te apuca de unul singur că riști să faci prostii!

| pinguinuronaldo explică (pentru gabicoo):

Asta e faza, ca nu am niciun prieten in domeniul IT sau priceput la chestii dintr-astea

| pinguinuronaldo explică (pentru gabicoo):

Pana la urma, imi poti spune cum se face restore point?