| teclado a întrebat:

VA ROG FRUMOS MULT DE TOT, dati-mi si mie link de unde sa fac DOWNLOAD pentru acesta placa de retea.
Broadcom BCM943228HMB 802.11abgn 2x2 Wi-Fi Adapter

Vreau sa le pun pe un stick apoi sa merg la un laptop cu UBUNTU pe care nu vreau sa il conectez prin cablu sau alte metode la internet, ci eu vreau sa instalez driverele pentru acesta placa de retea OFFLINE direct de pe stick.

Am incercat toate metodele on-line din line de comanda si nu mi-au mers decat o data pana la restart apoi nu au mai mers niciodata.
Dar placa de retea este buna perfect functionala pentru ca de pe ea va scriu chiar in acest moment, prin intermediul sistemului de operare window$.

ATENTIE IMI TREBUIESC DRIVERE PT UBUNTU!

Multumesc

7 răspunsuri:
| DonMoldo a răspuns:

Ma omule de cate ori mai pui intrebarea asta ti-e lene sa dai un search pe Google? https://www.catalog.update.microsoft.com/......earch.aspx

| teclado explică (pentru DonMoldo):

Nu e mai bine sa incerci sa inveti sa citesti inainte sa scrii ceva!?
Ia deschide ochii si citeste cerinta!
Am spus UBUNTU daca nu stii ce e ala ubuntu este linux nu stiu daca tu stii ca pe linux nu merg drivere de window$!?

| DonMoldo a răspuns (pentru teclado):

La voi in comuna nu prea exista net din cate vad.

http://www.driversgrabber.com/......apter.html

https://superuser.com/......m943228hmb

| teclado explică (pentru DonMoldo):

Multumesc dar nu merge
mai conectez si mai incerc exemple din linie de comanda ca am mai gasit ceva.
si nici nu prea asi instala drivere de windows la linux ce rost mai are sa mai am linux daca am bagat ceva de windows in el

| LiviuSorinel23 a răspuns:

Drivere pentru ubuntu nu se instaleaza, vine inclus in kernel.

| teclado explică (pentru LiviuSorinel23):

Vai vai vai eu instalez drivere pentru modemul gsm
eu instalez drivere pentru scanner
eu instalez drivere pentru imprimanta, mai am o imprimanta plana pentru cablaje PCB pe care o instalez de ep un DVD, mai am o imprimata 3D pe care o instalez folosind un fisiser.deb
Eu instalez de pe stick driverele pentru un CNC CAD/CAM cu 5 axe de la SIRONA DENTAL.
eu instalez de pe stick driverele pentru un programator de EPROM-uri si FPGA-uri... PIC-uri Atmel Atmega.
pe care le am offline
Alta data tot asa aveam o problema cu o placa de retea si aveam driverele salvate pe un stick si le instalam de acolo
Cum sa nu se instaleze si daca nu le ai in kernel ce faci stai asa si razi la soare?
Trebuie sa se poata face ceva!

Asa ca nu vreau sa aud ca nu se inastaleaza driverele pentru ca eu am drivere pentru multe lucruri pe care le instalez OFFLINE de pe stick
PANA SI PENTRU UN OSCILOSCOP usb extern care se interconecteaza cu laptop-ul instalez driverele tot de pe un CD.
Cum sa aiba driverele in kernel,

Da mai are ceva drivere in kernel poentru una alta
Dar daca eu acum am o masina de cusut pilote cu 6 tipuri de ata colorata diferit nu are cum sa aiba in kernel driverele.
Asa ca trebuie sa se poata instala OFFLINE orice driver pentru orice as avea nevoie in viata acesta.

| LiviuSorinel23 a răspuns (pentru teclado):

Atunci cautati singur driverele daca exista laughing