| Mircea_Mircea_1971 a întrebat:

Vă rog frumos să-mi spuneţi cum funcţionează lumina la un frigider neavând afişaj touch screen, neavând nici un fel de întrerupător la deschiderea sau închiderea uşii. Menţionez că la alimentarea cu curent lumina se aprinde dar după cca 10-15 min este stinsă la deschiderea uşii. Poate trebuie vreo setare între taste. Nu ştiu. Vă mulţumesc.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu ai de unde stii tu ca nu are intrerupator la usa. Faptul ca nul vezi tu, aia nu inseamna ca nu are.Frigiderul arbe de jur imprejurul usii, in acea garnitura un magnet, poate foarte bine sa fie acolo montat un contact ceva si asa mai departe.
Cam neclara intrebarea ta.La alimentarea cu curent lumina se aprinde? frigideru este alimentata cu curent tot timpu.Cand deschzi usa lumina estne stinsa.Asa si cand se aprinde?
Normal lumina se aprinde numai atunci cand deschizi usa, cand se inchide s-a stins si lumina.Deci nu vad ce problema ai.
Sau doar vrei sa stii cum fctioneaza lumina? Asa functioneaza, undeva are un contact, un fel de intrerupator, asta indiferent ca are afisaj sau n-are deloc.Cum am spus acel contact, intrerupator nu trebuie sa fie si vizibil, poate fi ascuns in diferite locuri.

| dannyel86 a răspuns (pentru relian):

Cred ca asta e valabil pentru orice frigider prevazut cu lumina interioara. happy
Indiferent daca dispozitivul e "smart" sau clasic. In mod categoric, cand usa e inchisa becul nu e aprins. Ar fi o risipa de resurse. happy

| relian a răspuns (pentru dannyel86):

Asa este, dar cum am spus intrebarea este cam neclara, nu stiu ar trebuie sa refolrmuleze ceva mai simplu si mai clar.

| dannyel86 a răspuns (pentru relian):

Eu doar am sustinut ceea ce ai afirmat tu. Ai perfecta dreptate! happy
Sigur, avem dreptul sa ne punem intrebari la care asteptam raspunsuri.