| lampard64 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati, mi-am luat un calculator in 2007, nou - nout, cu toate facilitatile, si de curand mi s-a ars monitorul, si pana imi cumpar altul, am inlocuit cu un monitor Ultra ( dintr-ala cu tub), si cand il conectez la unitatee, imi da eroarea aia de NO SIGNAL. Stie cineva din ce cauza este? eu cred ca e prea vechi monitorul, se poate?

9 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca e calculator din 2007, parerea mea e ca nu ar trebui sa-ti dea eroarea asta. Asa mi se intampla la XP Home Edition, nu si la SP3. S-ar putea chiar si la sp2 sa faca probleme (nu pot confirma).
Solutia pe care am gasit-o la vremea aceea a fost sa reinstalez windows-ul, si, odata cu instalarea, mi-a recunoscut si monitorul. Eu am folosit doar monitoare cu tub catodic (chiar si Ultra), dar numai o data mi s-a intamplat astfel.
Nu e o problema de hardware, ci de software.
Am expus propria-mi intamplare. Altcineva poate e de alta parere si poate iti recomanda si o solutie care sa te scuteasca de reinstalare.
Spor!

| lampard64 explică (pentru dannyel86):

Mi-a reinstalat windowsu' si imi da aceeasi eroare, ce altceva poate sa fie?

| dannyel86 a răspuns (pentru lampard64):

Nu vreau sa par insistent, dar am sa te rog sa ma lamuresti, pentru a cauta solutii la intrebarile tale si a-ti putea da posibile indicatii.
Cand spui "mi-a reinstalat windowsu' si imi da aceeasi eroare", te referi la faptul ca ai pus windows nou folosind monitorul Ultra? Daca e sa fie defect monitorul cu tub catodic, nu aveai cum sa pui windows cu ajutorul lui, pentru ca nu ai fi vazut nimic din procesul instalarii. Ti-ar fi aparut acelasi "no signal".
Daca ai reusit totusi sa pui windows cu unitatea conectata la monitorul Ultra, iar ulterior ti-a aparut aceeasi eroare enervanta, atunci altundeva e problema.
De aceea vreau sa lamurim acest aspect: ai reinstalat windows-ul conectat la monitorul Ultra si ti-a afisat procesul de instalare?

| lampard64 explică (pentru dannyel86):

Am zis "mi-a reinstalat windowsu", deci mi l-a reinstalat altcineva

| dannyel86 a răspuns (pentru lampard64):

Nu conteaza cine l-a instalat; tu sau altul. Eu am intrebat ce monitor ai folosit cand s-a reinstalat windows-ul? Ai folosit Ultra?

| lampard64 explică (pentru dannyel86):

Nuu cu siguranta nu Ultra, am dus unitatea la un centrul special si am fost si am luiat-o a2a zi.

| SuicideSilence a răspuns:

Esti sigur 100% ca este ars monitorul vechi? si cu el tot la fel facea? "no signal" ai incercat sa probezi monitorul pe alt pc? dupa parerea mea nu este vina monitorului. de cate ori bipaie atunci cand il pornesti. eu cred ca este din cauza memoriei ram. de aceea nu iti da semnal pe monitor. in primul rand mergi la cineva si probeaza monitorul ca sa te asiguri ca este bun. apoi daca ai in unitate mai multe placute de memorie RAM incearca sa le scoti pe rand pana o gasesti pe cea defecta. (aceasta pote sa fie o cauza, dar nu singura. poate sa fie stricat si altceva)

| lampard64 explică (pentru SuicideSilence):

Da sunt sigur ca e ars monitorul vechi, si acesta pe care il am acum merge la o unitate la fel de veche, dar la unitatea noua din 2007 nu merge, si am dat-o ieri cuiva sa-mi reinstaleze windowsu' si a putut fara nicio problema. deci ce e de vina?

| anonime_4447 a răspuns:

Poate nu e compatibil cu unitatea ta ...incearca sa imprumuti un alt monitor dar cu leduri si daca merge acela cu leduri e vina monitorului cu tub...