| OneMoreGirl a întrebat:

Va rog sa ma ajute persoanele care se pricep cit de cit in calculatoare. La fiecare 30 minute sau o ora maxim, mi se restarteaza calculatorul. Cind ma uit la un post tv mi se stinge la fiecare 5- 10 minute poate mai devreme chiar. Aceasta problema se intimpla doar cind sunt pe net. Indiferent de ce fac in calculator, daca netul nu este aprins nu mi se stinge calculatorul. Uneori imi mai apare ecran albastru si pe el foarte multe informatii in engleza imi spune: phisical memory is complete si multe altele. Ce este acest lucru si cum il rezolv?
P. S: Aceasta problema o am de cand mi s-a stricat total internetul si calculatorul in urma unei furtuni uriase. Tatal meu a dus calculatorul, l-a facut dupa care a reparat si internetul si acum am aceasta problema.

4 răspunsuri:
| ronin33dan a răspuns:

In primul rand cred (deci... cred, nu este 100% sigur), iti trebuie o sursa noua, dupa care curata-l foarte bune de praf si mergi la cineva sa-ti schimbe pasta termo de la coolerul de CPU.Si cred ca ar trebuie sa mai reinstalezi si tu sistemul daca tot iti da ecran albastru mai mereu, ceva din windows este mort! Succes!

| ahlrh a răspuns:

Nu sunt un desteptul pc-urilor dar pot fi(urmatoarele probleme):
Computerul este foarte incalzit.(Motorul de ventilatie nu mai face fata)
Sau
Ai setat din computer, sa se stinga la anumite minute.
Dar poti sa ai si virus.
Urmeaza sfatul deati reinstala windowsul.

| luckyluke a răspuns:

Reinstaleaza win
Daca nici asta nu rezolva problema, e posibil ca in urma furtunii sa se fi intamplat ceva si pe linia de hardware, adica pe componente, in general pe hard disk.
Incearca totusi cu Windows, e prima optiune, care e si mai usoara.
Daca nu se rezolva, nu ai decat se mai duci PC din nou la "doctor"

| Kenzo23 a răspuns:

Da. trebuie sa reinstalezi windowsul. este un virus care iti restarteaza calculatorul. si eu l-am avut si tot asa am reusit. am instalat windowsul din nou si mi-a mers.winking daca iti zice ca nu poate sa copie ceva de pe cd si iti da eroare inseamna ca ai hardu bulit.asta cred ca asta e motivu.