| thunder11 a întrebat:

Vreau sa cumpar un pc de pe Facebook second hand, cum testez pc ul sa vad daca merge si e 100% functional si merita sa il cumpar?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Trebuie făcut un test cu Prime95 de aproximativ 1 ora, sau măcar 30 min.
Si pentru placa video, daca e dedicata, un test cu Furmark.

Starea unității de stocare se verifica cu CrystalDiskInfo.
(dacă te interesează și viteza de citire și copiere, verifici și cu CrystalDiskMark).

Memoria RAM o poți verifica cu MemTest.

In principiu e suficient atât.
Urmărești temperaturile în timpul acestor teste:Furmark iti indica el parca temperatura, si daca nu, verifici cu GPU-Z, tab-ul Sensors, sau cu HWinfo.

Pentru temperatura procesorului, CoreTemp (scoți de la MoreDownloads doar versiunea pe 64biti),
HWinfo,
sau GPU-Z.

Bineinteles, urmărești și zgomotul ventilatoarelor.

| UserRo10 a răspuns (pentru NLS):

Sustin ce a zis NLS. Ia in considerare curatarea si schimbarea pastei termoconductoare de pe procesoarele cpu si gpu. Urmareste turatiile ventilatoarelor, spikeurile de temperatura din componente sau sunte ciudate din partea hddului/urilor

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca e pc de jocuri nu are rost sa cumperi, jocurile supun partea hardware la temperaturi mari ceea ce duce la stricăciuni, conteaza si cum se numeste placa de baza, de exemplu gigabyte e bun sau asrock, în principiu vezi de ceva nou sau la un centru de vanzare pc cu garantie, cît grup de exemplu

| q2amyra a răspuns:

Vere eu zic să îți iei un pc calumea