| cremita a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o camera foto. Dar nu stiu cam ce ar trebui sa urmaresc sa aiba. care este diferenta la o poza daca camera are 16 MP(16, 1 MP) sau 14 MP.

Răspuns Câştigător
| Snapped a răspuns:

Diferenta este ca un aparat cu 16 MP produce poze mai mari 4608 x 3456 px vs. 4320 x 3240. MP conteaza daca printezi pozele. Un aparat bun are MP cat mai putin inghesuiti pe senzor. Detalii despre MP: http://www.snapped.ro/......foto-3.htm

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

16, 14 MP sunt deja destul de mult, nici nu ai sa ai nevoie sa faci poze la rezolutii din astea. 7-8 MP este mai mult decat ok

Răspuns utilizator avertizat
| sergiu_9343 a răspuns:

Depinde ce faci cu ea!

| GabiTanase a răspuns:

La Mp nu prea este diferenta, sa aiba un zoom optic bun adica cel din lentile si sa fie o marca cunoscuta...Ti as recomanda Canon, Fujifilm, etc,

| CafeaCuFrisca a răspuns:

Peste 10 MP este o camera foarte bunahappy Tu trebuie sa urmaresti zoomul camereihappy Cu cat are mai mare zoomul cu atat poza va iesi mai clarahappy sau "artistica"! Iti recomand un Nikonhappy

| cremita explică (pentru CafeaCuFrisca):

Fujifilm FinePix T210 - 14 Mp cu zoom optic de 10 ar fi mai buna decat Nikon L26 sau Canon A820 pentru ca ele au 16Mp si zoom optic de 4 (parca)?

| CafeaCuFrisca a răspuns (pentru cremita):

Daca eu mai bun Fujifilm in cazul in care are zoomul mai marehappy