| NemNUZ a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o consola : PS3 sau Xbox 360 si nu stiu pe care sa o aleg si cu care pot sa ies mai ieftin?

22 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

In primul rand xbox one, adica next gen, nu e decat cu mici nimicuri in fata la ps4, si alea nu sunt utile in tara(gen netflix).
2. xbox-urile sunt mai predispuse la probleme(defectare) decat ps3. Cine nu imi da dreptate sa ma contrazica, cu un raport rrod vs ylod.
3. Iesi cam la fel de ieftin cu ambele.
4. Alegi ce iti place. ps3-ul are avantaje ca: multiplayer gratuit(la xbox platesti daca vrei sa te joci multiplayer) sau exclusivitati foarte bune(cred ca ai auzit de jocuri precum the last of us, uncharted, beyond two souls si altele). Ideea e ca numarul lor e imens comparat cu cele de pe xbox 360.
Un avantaj insa la xbox 360 e ca modarea e ceva mai ieftina(ca na, romanul), si ca grafica in majoritatea jocurilor e parca cu o idee mai buna. Atentie ca exclusviitatile de pe ps3 sunt fix contra, iar grafica din ele arata cu mult peste jocurile de pe xbox 360.
Si un alt avantaj xbox, controler-ul e ceva mai comod, insa o sa dai ceva bani pe baterii daca nu iei ceva de reincarcare.

| cookie01 a răspuns (pentru sltlp):

Nu fii fan boy cu PS.

| sltlp a răspuns (pentru cookie01):

Demonstreaza tu de ce xbox one peste ps4 si cu ce e peste ps4.

| antimulte a răspuns:

Cumperi ce iti place tie, eu personal as opta pe X360. Tu stii ce jocuri vrei sa rulezi pe el. Ca pret sunt cam la fel, aproximativ 10 milioane.

| OnuOnulică a răspuns:

Ps3!

| Niiiicu a răspuns:

Xbox e peste ps3

| cookie01 a răspuns:

Xbox 360 e net superior lui PS3, dar vezi ca s-a lansat Xbox One, despre care se zice ca rupe tot. Din punctul de vedere al preturilor depinde ce versiune vrei sa iti iei, is si versiuni de 4 gb care costa 6-700 lei, dar si de 320 gb putin peste 1000 lei. Parerea mea ca 4 gb sunt insuficienti. Deci daca ai bani si vrei si calitate, stii ce sa alegi. PS3-urile au ceva problema cu ecranele galbene, cum is si pc-urile cu blue screenurile.

| sltlp a răspuns (pentru cookie01):

Visezi... si spui numai aiureli

| Trolozaur a răspuns (pentru cookie01):

Hai sa vorbim din ce am auzit de la prieteni. Xbox net superior? ps3 are tone de jocuri exclusive care sunt peste orice joc de xbox 360. god of war? uncharted? the last of us? astea sunt cateva din ele. xbox one a aparut? cumpara-mi si mie 20, iti dau banii acum.

| Garsonfane1979 a răspuns:

Xbox este mult mai bun iah cu ps3 mereu apar mici restricti http://bit.ly/HaxN4k

| justyoung9 a răspuns:

Cu xbox360 iesi mai ieftin

| Trolozaur a răspuns:

Asta ca sa nu mai vrobim ca in afara de jasper toate xbox 360-urile dadeau rrod dupa nici 2-3 sute de ore de functionare.

| cookie01 a răspuns (pentru Trolozaur):

Http://www.techeblog.com/......comparison

uitate aici si o sa iti dai seama si tu care e mai de calitate, desi toti lauda ca pe ps3 se vede mai bine.

O comparatie pe grafic sa intelegi mai bine:
http://rgxbox.com/index.php?topic=98.0

Si inca una ca eu cred ca nu iti ajunge:
http://www.finalfantasyunion.com/......chises.jpg

Si ca sa stii si tu, 90% din jocuri sunt facute pentru xbox 360, unele din ele fiind rescrise si pentru PS3. Aici nu vorbim de alea 10 procente.

In fond, kinect-ul ala si jocul online face toti banii.

Te salut, nu imi place sa vorbesc tot cu fani boy care au si ei o jucarie si considera ca aia e cea mai buna si mai nu stiu cum.

subiectul asta a mai fost discutat oricum:
http://www.tpu.ro/tehnologie/care-credeti-ca-e-mai-bun-xbox-360-sau-ps3/

| Trolozaur a răspuns (pentru cookie01):

Am si 360 si ps3, ce conteaza grafica? jocurile conteaza ca degeaba ai grafica daca nu ai jocuri. arata-mi 5 titluri exclusive de xbox 360 care MERITA jucate.

| Istrate_Valentin_1985 a răspuns:

I-ati PS3.Riscul de red light este mai scazut.

| BetiT a răspuns:

Salut, iti recomand PS, este mai bun http://www.betit.ro/xbox-one-sau-ps4-ce-sa-cumperi/

| TheTh0r a răspuns:

Eu zic Xbox 360 ca se vede foarte bine(dupa mine)in plus ca PS3 nu are Kinect si are controllerul mai naspa. Sper ca te-am lamurit

| Chimic10 a răspuns:

Xbox 360 e mai ieftin si iti mai ramane putin acolo

| wesley1234 a răspuns:

Eu zic sa-ti cumperi ps3 iesi mai ieftin si sunt la 9 milioane 12 gb 10 120gb si are mai mare memorie

| visanto a răspuns:

Xbox 360 (evident, parerea mea!)

| Bold_Antonio_Eduard_1990 a răspuns:

Eu zic sa iti iei ps3 pentru ca are grafica mai tare
si e mai ieftin

| Radu_Adrian_1992_ibwY a răspuns:

Un Xbox 360 pentru ca dupa un timp jocurile pe PS3 nu-ti mai merg