| Rony56 a întrebat:

Vreau sa imi pun Windows 7 64 Bit pe acest sistem:
Placa video: Intel GMA 4500M
Procesor: Intel Pentium Dual-Core T4300 2.1 Ghz (2 CPUs)
RAM: 2 placute de 2 GB Ram DDR2 800Mhz

Deocamdata am Windows 7 32 Bit, mi-ar merge pe acest laptop Windows 7 64 Bit? Cineva mi-a spus ca trebuie sa am procesorul pe 64 de Biti, dar nu stiu... Imi va merge? Nu vreau sa dau bani degeaba.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mai bine bagi windows 8 de 64 de biti parerea mea, cati banii dai degeaba?

| RoBoT93 a răspuns:

Procesorul e in 64 bits, dar Ramii s-ar putea sa nu iti ajunga. Un W7 in 64 bits ocupa in jur de 1.30 GB.
Deci o sa iti ruleze cam greu

Dar de "mers", functioneaza laughing

| Rony56 explică (pentru RoBoT93):

Dar eu am avut 2 gb ram ddr2 800 mhz, si mi-am mai cumparat o placuta de ram tot la fel, si cand intru in propietati nu imi apare 4 gb, ci 2. (la inceput era 2 gb(1, 87 usable) si acum fix 2gb). daca reinstalez windowsul o sa imi arate 4 gb?

| RoBoT93 a răspuns (pentru Rony56):

Incearca sa schimbi placutele intre ele. Placutele de ram le citeste automat pc-ul, fara reinstalari de windows big grin...

Daca nu citeste 1 dintre ele, e posibil sa fie bulit slotu de RAM big grin

| Rony56 explică (pentru RoBoT93):

Pai cum asa... ca primul slot de la inceput de 2 gb ram imi mergea, si al doilea l-am cumparat chiar ieri.
in propietati nu am dar mi-am uitat pe cpu-z si acolo imi arata slotul 1 : Samsung 2 gb (ala de la inceput)
si la slotul 2 memorie Kingmax. si cum programul acela le citeste pe amandoua si prin windows nu merge?

| RoBoT93 a răspuns (pentru Rony56):

Ai facut o prostie mare. Daca tot ti-ai luat o placuta noua, de ce nu ti-ai luat aceeasi firma ca prima?

Schimba placutele intre ele si vezi daca le citeste si windowsu big grin

| Rony56 explică (pentru RoBoT93):

De fapt, mi-am reinstalat windowsul si imi arata acum 2, 84 gb si imi merge si mai bine. o sa imi pun pe 64 bit si o sa am 4 gb ramwinking

| RoBoT93 a răspuns (pentru Rony56):

Oke. Dar pe 64 bits, 1.5 gb o sa-l foloseasca windowsu...
Deci ramai tot cu 2.5, tot aia e big grin

Succes big grin

| Yoyo2013 a răspuns:

Iti merge sigur ca am avut eu single core de 2600 si 1 gb ram si mi-am bagat windows 7 si merge destul de bine zic. Baga-lwinking