| RizeaFabian a întrebat:

Vreau sa imi schimb si eu placa video dar nu stiu cum sa aflu daca se potriveste. Vreau sa iau una de 1GB. Actuala e de 256 MB Nvidia Geforge 7300SE/7200GS, iar celelalte componente: 4 GB ram ddr2, procesor amd athlon dual core de 2.8 GHz. FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placa aia 7300SE este pe pci 1.6. Astfel de placi nu se mai fac. Iti recomand un SH gen 8800gts care e o placa pe pci express 1.6. Oricum mare lucru nu prea mai ai ce face cu PC-ul asta, avand in vedere ca esti pe DDR2. FUNDA?

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Din câte intuiesc placa ta de bază suportă plăci video pe PCI-Express x16
Din păcate plăci video pe PCI-e x16 nu se mai fac, numai în cel mai fericit caz, dacă ai noroc să mai prinzi pe pci-e v2, care să fie compatibile cu placa ta de bază
Plăcile video pci-e v3 nu sunt compatibile, deși în slot vor potrivi, dar din cauza diferenței prea mari de banda de transfer, aceasta nu va funcționa.
Deci cea mai bună alegere este să iei una folosită de 1 gb. Oricum uita de gaming de ultimă generație pe pc-ul ăsta.Succes

| CPAElites a răspuns:

"Vreau sa iau una de 1GB" Degeaba are memoria de 1gb daca procesoul grafic este foarte slab!

Ce buget ai?
Ce sursa ai ( scrie modelul )?

"lupudepenet" Tu nu stii ce vorbesti acolo. Eu am un GTX 750 TI slot 3.0 pe o placa de baza din 2009 cu slot PCI-Express 1.1

| liviu890 a răspuns:

Pai spune ce placa video vrei sa iti iei atunci. Noi nu avem cum sa iti ghicim gandurile...