| Frank51 a întrebat:

Vreau să-mi iau încă un SSD deoarece nu-mi ajung 240GB, am observat că ăsta(Kingston a400) se mișcă cam slăbuț, deci aș lua alt brand... Vreau să fie de 480GB dar să meargă ok, am de ales între patriot burst, adata, asl, hikvision, wd green, si nu știu ce să iau, bugetul este 250 lei.

12 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Vezi ce sloturi are placa ta de baza, asa poti lua M2, NVMe, PCIe ssd is si mai rapide decat ssd astea de 2.5 in. cel putin de 6 ori mai rapide si mai bune.

Dar cum am spus trebuie sa stii daca placa ta de baza are sloturile alea ce am aratat pentru hard drive.
Ca brand asa spun mai toti ca Samsung ar fi cele mai bune,dar sunt si alte branduri care sunt si mai scumpe ca Samsung.

Nu te astepta ca pui ssd racheta si de acum compuetrul tau va trebui sa zboare laughing nici pomeneala de asa ceva.
Faptul ca ajuta si hardu computerul sa fie mai rapid da,insa pana la o valoare.
Treb sa ai memorie ram mare,procesor.

Cum spui tu ca deja tu ai SSD stii cum se misca,poti sa iei si mama lu Samsung ca no sa vezi nici o diferenta, faci asta doara sa maresti capacitatea.

Singura chestie ar fi sa te duci de la SSD SATA la alea ce am aratat NVMe si PCIe, nu am incercat nici eu pe acelasi sistem, dar acu sunt in cautare de un hard de asta PCIe, doar ca caut sal fur laughing adica sa il iau asa mai moaca, mai subtire laughing am gasit unu deja cu 50$ de 500 Gb dar inca mai ma gandesc laughing

Deci avem PCIe generatia 3, acu deja e a 4a ala Samsung pro daca ai vazut.
Doar ca trebuie sa ai si calculator sa aiba sloturile astea.
Daca ar merge la tine PCIe chiar si ala 3 poate ca ai vedea ceva diferenta, cred.
Dar sa gasesti un alt SSD SATA de care ai deja si sa fie mai rapid decat ai tu, bani irositi, astea SATA mai toate au cam aceiasi viteza.

Si astea noi cam tot pe acolo sunt mai toate, ce le diferentiaza sunt cateva chestii legate de 3D si de enduranta, adica cat tine un hard de asta in timp, si mai toti zic ca Samsung ar avea enduranta cea mai mare.

| Frank51 explică (pentru relian):

În cele din urmă am mers pe varianta Crucial, nu am alte porturi decât SATA. Laptopul este mai vechi, cu i5 4200H și GTX 950, 8GB ram 240GB Kingston și acum suplimentez cu 480GB Crucial.

| relian a răspuns (pentru Frank51):

E bun, daca stochezi ceva pe hard si nu mai ai loc e ok.Dar eu in locul tau as fi luat un extern, is mai in siguranta datele, asta daca ai ceva date si vrei sa le pastrezi.
Dar e bun oricum, acu ai dublu deja.Crucial este brand bun.

| VoidEternal a răspuns:

Daca vrei performanta alege Samsung gama evo sau Intel. Eu sincer de Samsung sunt cel mai mulțumit, merg super și am instalat zeci daca nu sute de sisteme.

| Frank51 explică (pentru VoidEternal):

Nu se încadrează în buget, crezi că merită să cresc bugetul cu 100 de lei?

| VoidEternal a răspuns (pentru Frank51):

Sincer, da. Sunt și mult mai durabile. Am pe o statie în rețea, un ssd Samsung luat second acum vreo 5 ani și încă merge excelent. Am mai pus pe un Lenovo cu i5 de gen 5 acum vreo 2 ani un ssd Samsung și boota cam in 8 secunde. Am chiar și pe un server unul de 1tb care merge non stop de vreo 6 ani, fara nicio emoție.

| Frank51 explică (pentru VoidEternal):

Am facut un test si vitezele par ok la Kingston https://ibb.co/B2kmS2j

Nu stiu de ce am impresia ca uneori se misca mai lent, poate e doar in capul meu. Sunt obisnuit cu SSD ca am avut din 2016 un adata, si acela mi-a crapat anul asta(a tinut 5 ani), si de BF am luat kingstonul, si diferenta nu este. Chiar nu stiu ce sa fac, ma mai gandesc in seara asta ce iau, dar nu cred ca voi lua Samsung.

| nicu991 a răspuns (pentru Frank51):

Mergi pe variantele lui psyclepath.

A400 KIngston am si eu dar in niciun an de utilizare e deja la 94% health si n-a vazut temperaturi mai mari de 43 grade C de la instalare folosit doar pentru Windows 10.

| 4ndr33y a răspuns:

Sa nu faci greseala sa iei ADATA ca dai din lac in putz

| existential a răspuns:

Citeste prin review-urile de pe eMag. Eu mi-am luat un SSD Samsung de 1TB de la ei. E rapid; n-am avut nicio problema cu el.
Mai am si un HDD WD MyPassport. E mai lent dar merge...
Apropo, pentru chestii de IT eu am evitat mereu firme de genul pcgarage, evomag, altex, etc. Nu stiu cat de seriosi sunt atunci cand vine vorba de service sau retur. Cu eMag n-am avut niciodata probleme.

| Feyenooord666666 a răspuns:

Iti recomand un ssd Samsung, sunt cele mai oke ca si pret/performanta.