| Iamvaliq a întrebat:

Mi am facut un build pe piese de pe pc garage, ideea e ca nu stiu sigur daca piesele se potrivesc. Am nevoie de ceva ajutor, piesele:
Placa de baza: MSI H410M-A PRO
Placa video: Gigabyte Gevorce GTX 1660ti OC 6gb GDDR6 192 biti
Procesor: core i5-10500 3.1ghz
Memorie ram: Patriot Viper 4 Series 16GB DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit
SDD: Kingston A400 240GB SATA-III 2.5 inch
Hard: am unul de 1 tb deja cumparat
Si sursa: una de 650w tot deja cumpărată si carcasă.

3 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

Placa de baza nu este compatibila cu procesorul. Este pe socket 1151 iar tu ai nevoie de placa de baza cu socket 1200

| nicu991 a răspuns:

Frecventa la memoria RAM, alege-o pe maxim cat poate placa de baza pe care-o cumperi. Altfel dai bani in plus pe frecvente mari pe care nu le vei utiliza fiind limitat de placa de baza.
La procesorul ala specifica pe site-ul oficial o frecventa de 2666 Mhz.

| Nicuneacsa a răspuns:

GPU DA
CPU DA
CU RAMII AI CAM PUS-O Pana la 2933 MHz (pentru i7 si i9)
Pana la 2666 MHz (pentru i5 si mai jos) SI SURSA E DESTUL DE BUNA SPER CA AM AJUTAT