| Denis_Denis_1998 a întrebat:

Vreau sa-mi schimb procesorul am un Celeron B830 1.8 GHz si 4 GB ram DDR3 si Intel HD Graphics 64 mb si HDD 500 Gb.
Fujitsu AH512 denumirea laptopului vreau sa trec de la celeron b830 la un Pentium b970-b980 Nu voi avea probleme sau ceva, nu se va arde laptopul? Ca vreau sa joc mai bine GTa 5 ca merge in vreo 10-15 fps si pentium asta e cam bun fata de celeronul meu. Dau funda raspunsului corect.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Din pacate nu poti. Procesoarele la laptop sunt lipite pe placa de baza si nu se pot schimba decat cu scule speciale. Mai mult, placa de baza suporta o anumita frecventa (FSB). Procesorul tau are 800. Daca pui unul cu 1000 sau mai mult nu va merge (poate!). Nu se prea dau date despre placile de baza ale laptopurilor.

3 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Vezi aici (sari direct la 4:00), procesorul la acest laptop nu pare deloc lipit pe placa de baza ci pus in socket - adica se poate schimba:

http://www.youtube.com/watch?v=Bwq0eWYOZVk

Mai vezi si aici, acest laptop apare in configuratie cu Pentium B960:

http://www.userbenchmark.com/System/Fujitsu-LIFEBOOK-AH512/1744

In concluzie as spune ca se poate upgrade la CPU dar pentru siguranta sa faci PROBA la cumparare. Mai ales ca vorbesti de Pentium B970 si B980 care nu apar in configuratiile de pe UserBenchmark - s-ar putea sa fie suportat neoficial dar trebuie verificat. Trebuie sa te asiguri ca racirea curenta face fata la upgrade sau sa o schimbi.

De asemenea, tinand cont ca nu ai o placa video separata (si mai buna) pe laptop, nu cred ca upgrade-ul de CPU te va ajuta prea mult la jocuri.

| Denis_Denis_1998 explică (pentru flixbuster):

Da dar o sa am mai multe Fps in gta 5 si oricum vreau si placa nVIDIA 960 4gb sa-mi iau ca stiu cum so conectez la laptop ea nu incape in interior de aceea obvoi lasa in exterior adica pe masa langa laptop am vazut asta ca multi fac

| Denis_Denis_1998 explică (pentru flixbuster):

Man si b960 tot ii bun deci as putea sa-mi pun b960 sa mi-l schimb ca la mine nu e complicat deloc ramul usor se scoate are 2 sloturi doar ca procesorul nu stiu e lipit de placa de baza sau nu asta chiar nu stiu