| Denis_Denis_1998 a întrebat:

Vreau sa-mi schimb procesorul, am un celeron b830 1.8 ghz si 4 gb ram ddr3 si Intel hd graphics hdd 500gb si vreau sa trec la un pentium de la b960 in sus, vreau sa stiu daca nu se va arde placa de baza sau ceva.

8 răspunsuri:
| P3d1a a răspuns:

Normal ca nu se arde. Daca iti iei un procesor mult mai puternic, ia si un ventilator puternic.

PS: Pentinum B960 nu e cu mult mai puternic decat un Celerom b830. Ambele au 2 nuclee, diferenta fiind ca b960 are cu 0. 40Ghz mai mult in fiecare nucleu. Deci 2. 20Ghz in loc de 1, 80Ghz. Daca vrei un upgrade iti recomand 4 nuclee, 2. 5Ghz minim, atlfel nu prea merita sa dai banii pe nimic.

| Denis_Denis_1998 explică (pentru P3d1a):

Man m-am uitat pe gamedebate are la gta 5 celeronul 35% pe minim si pentium ala are 48% pe minim este diferenta, deci oricum e ieftin pentiumul ala ca cumpar de la un prieten nou cu 15$

| P3d1a a răspuns (pentru Denis_Denis_1998):

Daca mai pui inca 15$ iti iei unu cu 4 nuclee 2, 3~2, 5Ghz

| Denis_Denis_1998 explică (pentru P3d1a):

Man tu nu itelegi nu toate procesoarele merge la placa de baza, unele au socket G1 si altele au socket G2 sunt diferete si nu merge la toate intelegi crezi ca nu imi luam un i7 si imi puneam dar nu merge

| P3d1a a răspuns (pentru Denis_Denis_1998):

Normal ca stiu laughing

Nu am de unde sa stiu ce placa de baza ai tu.

| Denis_Denis_1998 explică (pentru P3d1a):

E laptop nu PC

| St1xWtfcs a răspuns:

Ia ti placa video, sefule.

| P3d1a a răspuns (pentru St1xWtfcs):

Cred ca a vrut sa iti raspunda tie