| Sebi200a a întrebat:

Vreau sa schimb pasta de pe placa video și procesor,pot sa le las așa? Sau își pierde pasta proprietățile?
Menționez ca mâine vreau sa o schimb,iar sâmbătă îmi vine placa de baza,sâmbătă le-aș asambla in carcasa, iar mâine vreau sa schimb pasta și sa le las separat, se poate strica sau sa și piardă proprietățile pasta in 3 zile fara utilizare? Sau trebuie pusă pasta și montate direct pe placa de baza și puse in funcțiune?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca este vechi peste 2 ani ar fi bine sa o schimbi si la coolerul procesorului. E bun si un program de monitorizare temperatura procesor. Daca vezi ca acrescut temperatura trebuie schimbata pasta. Altii zic de un an. Depinde de fiecare procesor si cat de mult este folosit.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pasta se intareste dupa o perioada si-si pierde din proprietati. Ar fi bine sa o cureti si sa o schimbi. Te rog, ca inainte de a o schimba, sa urmaresti un film despre schimbarea pastei pentru a nu gresi! Pasta trebuie sa fie intr-un strat subtire cat sa acopere metalul dar nu groasa sa dea pe dinafara.

| Simpatic a răspuns:

Daca nu ai mai facut asta pana acum mergi la un service IT care chiar stie ce face, daca pui prea multa nu e bine, daca pui prea putina nu e bine.
Pui pasta dupa ce iti vine placa de baza logic nu inainte.

| Zuzu1991 a răspuns:

Eu am schimbat pasta la un procesor care o avea intarita de ani, si pana copchilu' minune nu a tras de radiator si a crapat pasta, nu a avut nici pe dracu' si nu trebuia schimbata
dar, presupun ca depinde de pasta

| Skarr a răspuns:

Daca o schimbi. Atât am de zis. Ai grijă la pini. Ai grija cum și câtă pasta pui și nu trage de cooler daca nu iese încearcă să îl rotești un pic și să tragi și o să iasă. Daca tragi direct riști să rămână procesorul lipit de cooler și să iasă cu tot cu procesor și rupi pinii sau socket ul. Cat despre placa video. Sper că ști că o să pierzi garanția plăcii.

| Sebi200a explică (pentru Simpatic):

Am înțeles

| Sebi200a explică (pentru Skarr):

Știu,am un gtx 1060 oc 3gb

| Sebi200a explică (pentru Salontanul):

O schimb doar de pe placa video, cooleru de pe procesor are pasta aplicata pe el, sa o las așa? sau să o dau jos și să pun alta? e un gammax 200t

| Skarr a răspuns (pentru Sebi200a):

De ce nu verifici temperaturile procesorului mai intai si a placii video ca sa determini daca trebuie schimbata pasta sau nu. Cel mai bine asa. Eu asa le am schimbat

| Sebi200a explică (pentru Skarr):

O sa incerc asa