| KristyBahh a întrebat:

Vreau sa scriu si eu cu diacritice, imi puteti da un site, va rog? Sau sa imi explicati cum sa fac.

Răspuns Câştigător
| τττ a răspuns:

Http://forum.ubuntu.ro/viewtopic.php?id=1325

Nu te mai complica, iti explica aici cum sa le faci :)

5 răspunsuri:
| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Deschizi Start, si intri in Control Panel. Acolo selectezi large icons de sus din partea dreapta pentru o vedere mai ampla si cauti "Region and Language", dai click pe ea si o sa se deschida o fereastra. De acolo selectezi tabul numit "Keyboards and Languages" iar apoi dai click pe "Change keyboards". O sa iti apara o alta fereastra unde va trebui sa selectezi limba romana. Pentru a face asta dai click pe "Add" si cauti in acea lista limba romana. Dai click pe plusul acela din dreptul fiecarei limbi (tastaturi) pentru a expanda iar de acolo alegi "Romanian Legacy". Bifezi acea casuta si apoi dai OK la ambele ferestre. Asta este tot. Pentru a scrie cu diacritice folosesti urmatoarele taste:;'[]\. Cred ca astea sunt. Si din cate am vazut eu la aceasta tastatura, litera "y" este inlocuita cu "z" iar "z" este cu "y".

| KristyBahh explică (pentru TechnologyWebBrowsing):

Nu-mi apareee ba fata

| TechnologyWebBrowsing a răspuns (pentru KristyBahh):

Ce windows ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la word: insert> symbol> si le cauti

| Brotacelul a răspuns:

Sau de pe bara de start, schimbi limba din engleza in romana si-ti schimba simbolurile de pe tastatura