| igoreshka195 a întrebat:

Vreau sa stiu.in caz ca la calculator. placa video este incorporata in placa centrala si daca pun o placa video externa cea din interior se dezactiveaza? problema este ca placa video interna strica imaginea..sau calculatorul se poate stinge.

Răspuns Câştigător
| MikeAlexis a răspuns:

Pe multe placi de baza printre care si a mea placa video onboard(dedicata)se dezactiveaza automat cand slotul PCI este ocupat de o placa video dedicata. Dar tot la fel pe multe placi de baza(de multe ori cele putin mai vechi)placa video onboard se dezactiveaza din BIOS

2 răspunsuri:
| NevastuicAaA a răspuns:

Nu se dezactiveaza.Ai sa ai alta mufa pentru cablul de la monitor.Si oricand poti sa muti inapoi pe placa video incorporata.

Placa video are mufa ei!

| Vladutz01 a răspuns:

Da iti pui o placa video dedicata separata, calculatorul o va folosi pe aceea iar cea de pe procesor nu va functiona