| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelamurire, de ce la Orange daca vrei sa-ti cumperi de ex un iphone 11 il iei la 2700 lei fara avans si in 24 de rate (foarte ieftin) si la alte retele precum telekom, digi, Vodafone il iei la 3000 si ceva de lei (chiar pana la 4000 de lei) si trebuie sa dai si avans?
De ce?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai la Vodafone scrie clar ca pretul e de 760euro la liber

| Holiday a răspuns:

Depinde de tipul de abonament. Ca una e un abonament de 10 euro si alta unul de 40.

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde si ce abonamente iti baga pe gat. Tu il iei cu rata aia, dar aia e rata telefonului. Cand suni si zici ca il vrei o sa iti spuna ca nu merge sa il iei decat cu abonament de 15-20E.

Ce e aproape sigur e ca toti operatorii au cam aceleasi preturi, daca iti da telefonul mai ieftin iti baga abonament sau rata mai mare, daca e telefonul mai scump te lasa cu abonament mai ieftin.

Am calculat eu acum ceva vreme si cu ofertele lor ajungi la fel cu acelasi model luat de pe e-mag cu 24 de rate fara dobanda. E calculat sa fie exact aceiasi poveste.

| Ionut269 a răspuns:

Bro, acolo zice 2700 de lei telefonul +prețul abonamentului la cartela SMART PLUS 25 adica pe langa aia 113 lei mai plătești si 121 de lei. Deci tu o sa dai de fapt pe abonament in 24 de luni cam 5600 de lei.

| StefanE2019 a răspuns (pentru Ionut269):

Exact.

| TheSeventhSin a răspuns (pentru Ionut269):

Ai dreptate, oricum in loc sa-mi iau iphone 11 astetp sa-mi iau 12-le care am auzit ca e mai ieftin decat 11.
Si cred ca-mi iau de la Altex sau orice alt site, pentru ca la telefonii cer si pe ma-sa si pe tacs'o (Ei for si abonament si telefon si cel putin la iphone e foarte scump mai peste tot)