| Copaci_Liviu_1981 a întrebat:

Am o problema cu un redmi note 9 dupa un update m-am trezit cu nv data corupted. Exista vreun servicie care are pandora tool box sa il readuca la viata?

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Dar nu merge sa bagi frumos de acasa un ROM aftermarket? https://forum.xda-developers.com/......-de.10963/

| Copaci_Liviu_1981 explică (pentru GabiDumitrescu):

Fara backup la nvram nu ai cum am incercat dar nu o sa ai acces la imei si modem. sunt 3 partitii care tin informatiile aste si cand a trecut in ultimul update le-a suprascris... telefonul il pot face sa porneasca dar fara acces la retea. sunt doua variante una sa inlocuiesti rezistorii pe placa (nu am gasit piese) si rescrierea prin box (pandora box sau octopus costa undeva la 300 de dolari ceea ce nu ar fi rentabil doar pentru un telefon ) mentinez ca fac service gsm dar nu am avut nevoie de echipamente

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Copaci_Liviu_1981):

Hmm. Pai daca lucrezi in domeniu nu se intampla sa ai cunostinte care au scula aia? Off-topic, oarecum - am un Xiaomi Mi A1 functional, cu ecranul praf (fiica-mea...), si consider ca nu are sens sa dau 400 RON ca sa il repar cand pot lua unul utilizat in stare ok la aceiasi bani. Daca dai macar 200 RON, e al tau. Am si vreo 2-3 carcase de protectie, cutia originala, toate cele.

| Copaci_Liviu_1981 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pandora box e produs de nisa pentru procesoare mediatek. Avand in vedere ca modelele chinezesti nu acopera o piata destul de mare in Romania nu o sa vezi prea multe service-uri sa ia echipamente de genu asta majoritatea fac schimbari hardware nu debrick. telefoanele vin de fel cu doua protectii la date una software (secure-boot ) si un dm-verity integrat in chipset boxul trece de protectia fizica fara asta nu poti scrie informatii gen imei adresa mac sau structura de modem gsm. Ca sa explic situatia simplu din cauza diferentei de paritionare intre veriunile de miui la un ota a rescris exact partitiile care contineau nformatiile despre retea dar fara a dezactiva protectia fizica a placii nu ai cum sa scrii informatia

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Copaci_Liviu_1981):

Mdah, o nebunie cu partitiile sufletului si A/B boot...

| Copaci_Liviu_1981 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am rezolvat pe jumatate mai am erori pe serial so Al doilea IMEI dar functioneaza...a trebuit sa il Duc tocmai la miui 11 sa mearga sa rescriu nvdata

| DanRaul77 a răspuns:

Alea is telefoane de saraci vb aia. cati am auzit ca au probleme cu saraciile alea