| MaryMaria333 a întrebat:

Am primit un cod dubios de la Facebook 49546 is your Facebook code
Laz+nxCarLW in dimineata asta. Eu nu i-am facut absolut nimic, nu mi-am facut alt cont sa primesc asa ceva. Care o fi baiul atunci? Sa fi facut cineva care o avut nr meu mismasuri?

9 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ignoră. Nu cred că-i cazul să-ți faci atâtea griji.
Din când în când, deschide Facebook, mergi si tu la Setări→ Securitate si conectare→ Unde te-ai conectat.
Și vezi dacă apar dispozitive necunoscute. dacă da, te deconectezi de la cele necunoscute. happy

| MaryMaria333 explică (pentru floresdemayo):

Offff nu prea ma pricep. Dar am intrat sa vad de dupa ce dispozitive era logat. Numai la mine. Am si activat alerta. Oricum, CEVA e la mijloc.

| floresdemayo a răspuns (pentru MaryMaria333):

Nu e nimic la mijloc. Cineva a vrut sa se logheze intr-un cont de-al lui sau sa facă o plată a unei facturi și a fost pus sa introducă numarul lui de telefon pentru validare sau confirmarea plătii (ori un cod pentru activarea unui cont) online etc
Doar că el, din neatentie (se poate intampla oricui), a greșit o cifră, ori a inversat doua dintre ele, iar codul i-a fost trimis instant altcuiva.

A doua oara a fost probabil mai atent si a introdus numarul corect, altfel te mai făceai cu un... cod.
Exista in lume atatea necazuri, fii sigură că acesta e cel mai mic dintre ele.winking

| Sofer a răspuns:

Poate cineva a vrut sa îți folosească numărul pentru un cont dar nu poate face nimic fără acel cod.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil să fi încercat cineva să-ți schimbe parola sau să treacă de 2-step verification (dacă ai această opțiune activată).

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

La naiba. Si daca nu stie codul, nu are nimic ce sa ii faca, am dreptate? +eu nu ma loghez pe Facebook cu nr

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Chiar dacă nu te loghezi cu numărul dar îl ai acolo de când ai confirmat contul cu el. Știi că la înscrierea pe Facebook/crearea profilului îți cerea să-ți scrii numărul acolo și primeai un cod de confirmare pe telefon iar apoi contul de Facebook era confirmat. Nu ai procedat așa?

| MaryMaria333 explică (pentru anonim_4396):

Nu mai stiu ca e facut demult contul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nimic important, cineva o fi folosit nr tau de telefon pentru a incerca a se loga undeva.
Dar asta nu inseamna nimic: Poate a bagat la nimereala nr de telefon, si eu cateodata la diverse siteuri bag numere de telefon la nimereala, crezand ca nu trebuie sa confirm.