| Anonimul151 a întrebat:

Am primit un iPhone, pentru a vedea dacă merge sau nu... Problema este ca nu am un cablu care sa potrivească și cu care sa îl pun la încărcat. Telefonul dacă merge ( fiindcă nu știu 100% dacă merge. ) e descarcat total. E un model mai recent, dar nu îmi dau exact seama de care...

Ce mufă ar trebui sa am ca să încarce? Ce mufa de încărcător trebuie la Iphone? Potrivește aceeași mufă și la alte telefoane ( modele iPhone de exemplu )?

Întreb asta pentru ca nu știu ce mufă de încărcare trebuie la iPhone. Din cauza că nu am mai avut niciodată iPhone.

Nu e nou*. Probabil e aproape nou. Dar nu știu dacă merge, nu sau e doar descarcat. Cunosc persoana care mi l a dat. Dar ea nu prea se pricepe și de aceea mi l a dat mie...

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi cu telefonul la un service de telefoane, care se ocupa si de iPhone-uri, ei pot incerca incarcarea, cu un cablu potrivit.
De la ei poti incerca sa cumperi si un incarcator sau macar un cablu (incarcare+date) si incarcat de la un port USB (din calculator).
Probleme pot aparea daca telefonul a fost este codat...

| Anonimul151 explică (pentru Bula):

Am rezovat. Pana la urma a gasit persoana care mi-a dat telefonul.

| NLS a răspuns:

Pana la iPhone 14 inclusiv,
se foloseste portul Lightning (si poate fi folosit de la orice iPhone mai vechi).
iPhone 15 e pe USB-C

https://www.lifewire.com/......afe5c8.jpg

| Anonimul151 explică (pentru NLS):

Înseamnă că e un model pana la iphone 14... Fiindcă am încercat cu cablu USB-C, de la telefonul meu dar nu merge.

O să îți cumpăr un cablu pentru a vedea dacă merge...

Chestia e că persoana respectivă nu a avut nici încărcător, și de aceea nu îl pot încarca. O să văd... Ori cumpăr eu un cablu, ori vorbesc cu persoana respectiva pentru a vedea ca poate are un cablu de asta...

E ceva ciudat în întrebarea mea?

| johnnny123 a răspuns:

"Ai primit" un iPhone "să vezi dacă merge" de la o persoană care nu știe nimic despre acel iPhone și nu are nici cablu de încărcare?

Nu știu de ce, dar pare cam cusută cu ață albă povestea... Mai degrabă sună ca și cum la un moment dat acel iPhone și-a schimbat proprietarul fără ca proprietarul de drept să știe.

| Anonimul151 explică (pentru johnnny123):

De ce ți se pare ciudată "povestea"? Chiar nu se pricepe. Iar dacă nu crezi ce am spus asta. Să știi că răspunsul tău nu mă prea ajută. Dacă nu poți sa ma ajuți de ce mai răspunzi? Tu crezi că toată lumea se pricepe la telefoane? Îți spun eu ca NU!

| johnnny123 a răspuns (pentru Anonimul151):

Ți-am explicat de ce mi se pare ciudată povestea.

Mi se pare ciudat ca un om să aibă un iPhone "aproape nou", dar să nu știe absolut nimic despre el și nici să nu aibă cablul de încărcare. Și apoi să-l dea unui "cunoscut" ca să afle ce este acel telefon.

Mă face să pun sub semnul întrebării modul în care a obținut acel iPhone. Pentru că de regulă oamenii care-și cumpără un iPhone (ca și orice alt telefon de altfel) știu măcar ce model este.

| Anonimul151 explică (pentru johnnny123):

Și mie mi s ar părea ciudată intrebarea. Dar, persoana respectivă nu se prea pricepe la telefoane, la "tehnologie", având în vedere ca 50+.

Eu doar l am primit. Nu am făcut alte lucruri.

Acea persoană îl are de la copii lui care sunt plecați în străinătate și nu prea vin în țară. Dacă veneau, normal că nu mi l dădea mie nu? Dar, lor nu le trebuie pentru că au, își cumpără de acolo din străinătate.

Acum, cum l au obținut ei ( copii acestei persoane l acest telefon nu știu. Dar persoana asta zice că l au cumpărat. Dacă l au obținut prin alte metode nu o să îi zică...

Dar ți am spus, eu doar l am primit pentru a vedea dacă e ok, sau nu. Și pur și simplu nu știu ce cablu trebuie.

De încărcător, nu știu dacă are sau zice că nu are. Dar, în orice caz, o sa cumpar eu în cablu sa vad...

Iar de aflat ce e în telefon, mie nu îmi pasă. Am m-ai ajutat persoana asta de multe ori când a avut o problema cu telefonul, sau nu a știut anumite lucruri etc...

| KovacsB a răspuns:

Costa 20 de lei un cablu usb-lightning si il poti conecta la orice incarcator usb sau chiar si la computer.

| Anonimul151 explică (pentru KovacsB):

Am rezovat. Pana la urma a gasit persoana care mi-a dat telefonul si mi-a dat...