| whitelore00 a întrebat:

Am primit un mesaj pe Whatsapp de la un număr necunoscut în care îmi zicea,, Bună ziua,, ideea e ca acest număr are 12 cifre si incepe cu +967. Am dat la profil și era cont de afacere unde scria,, Service Auto,, persoana respectiva se numea Paul cruz. Este un hacker? Sau e doar cineva care încearcă sa facă o farsa?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Spam, ti a gasit nr de telefon pe undeva si spam.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te contactează la întâmplare are un interes. Îl cunoști? Nu. Cel mai bun sfat? Blochează.

| Hyperion7 a răspuns:

E mai degrabă vreun țepar nenorocit, da-i block și report

| ReddY25 a răspuns:

Blochează fără să mai stai pe gânduri

| literallythesamebruh a răspuns:

Nu neapărat o farsă, ci mai mult o țeapă. Poți fi atras cumva să investești în cryptomonede sau să plătești anumite sume în schimbul promisiunii că te vei îmbogăți. Blochează numărul și gata.

| whitelore00 explică (pentru literallythesamebruh):

Am blocat acel număr. La poza de profil aveam o poza cu mine si ma gândesc ca poate acum are poza cu mine... dar totuși CINE E acel număr?

| literallythesamebruh a răspuns (pentru whitelore00):

Poate fi oricine, chiar și niște tipi normali care au chef să dea țepe. Momentan nu reprezintă un pericol real, cel puțin dacă nu le oferi date sensibile.

| J0B0MAT a răspuns (pentru whitelore00):

Setează că poza ta de la wapp să fie vizibilă doar de contactele tale.(din setări, confidențialitate)

| KovacsB a răspuns:

Curiozitatea a omorât pisica

| Standt a răspuns:

Sunt doar doua variante.
1, A gresit numarul.
2, Teapa.
Nici o farsa.

| mogyorosa a răspuns:

Cred ca este hacker
Eu am primit mai multe mesaje de genul acesta de la întreprinderi, le-am blocat pe toate.