| AndreeaMar14 a întrebat:

Am scapat telefonul in apa, la mare (s21 ultra 5g) pentru vreo 5 secunde. L-am scos rapid, a fost ok cateva secunde, apoi ecranul a început sa aiba nuante de verde, culoare normala, verde si tot asa, pentru cateva secunde, apoi s-a oprit ecranul. Am incercat sa il deblochez, marginea ecranului era luminata foarte slab, ca o dunga. Apoi m-am oprit si l-am lasat in orez. Am incercat sa sun de la cineva, si era oprit. Intrebarea mea este daca a mai patit cineva asta si daca ati reusit sa il reparati. Maine il duc la service, dar nu vreau sa dau o groaza de bani fara sa stiu ca exista posibilitatea sa fie reparat, nici nu imi permit sa cheltui mult. Vreau doar sa stiu daca vi s-a intamplat si care a fost rezultatul final cu telefonul.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau de asemenea experinta, dar cred ca ar fi trebuit sa stii pana la varsta asta ca telefoanele si aparatele electronice NU se iau niciodata in apa, la wc sau cand faci baie in cada sau dus, fiindca exista riscul sa-l scapi sau sa-l pierzi.

Un alt lucru extrem de important daca se intampla sa-l scapi in apa, este sa-l inchizi imediat si sa-l pui in orez pentru 24-48 de ore si duap aceea sa-l duci la un service ca sa-l curete si sa inrcerce sa-l reporneasca.

Acum ti-a ramas de facut un singur lucru: sa-l duci la reparat, la un specialist de telefoane si in functie de ce s-a stricat in el si se schimba, va veni si nota de plata.

| cfrtobias a răspuns (pentru Violleta2022):

Normal ar fi trebuit sa aiba IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) si sa nu pateasca telefon nimic, dar poate avea si ceva defect

| All2exxtra a răspuns (pentru cfrtobias):

Oricine ştie că dacă telefonul e rezistent la apă, asta nu se aplică şi pentru ala sărată

| AndreeaMar14 explică (pentru Violleta2022):

Telefonul este rezistent la apa, poate fi scufundat pana la 30 minute in apa, dar nu apa sarata. Întrebarea mea era daca a patit cineva si care a fost rezultatul final. Daca s-a reparat sau nu?

| AndreeaMar14 explică (pentru cfrtobias):

Da, am tot citit, si apa sarata corodeaza. Voiam doar sa stiu daca i s-a intamplat cuiva si care a fost rezultatul. L-au rezolvat la service, sau a fost mort? Dar nimeni nu imi da un raspuns la ce am intrebat de fapt? gen, nu as vrea sa comand placa de baza sau display, ca ma costa o caruta de bani, si de fapt sa trebuiasca sa schimb absolut tot din el, de la microfon pana la touchscreen. Mersi fain de raspuns

| AndreeaMar14 explică (pentru All2exxtra):

Stiam asta. S-a intamplat sa alunece si sa cada. Shit happens. Eu voiam sa stiu doar daca e posibil sa se repare, daca a patit cineva asa ceva, ca sa nu imi bat capul si sa cumpar parti componente, ca mai apoi sa mi se spuna ca ma costa aproximativ cat un telefon nou, daca ma intelege cineva aici ce vreau sa spun?

| LPCTSTR a răspuns:

Mie-mi pare c-a atins o piatra sau cumva s-a fisurat ecranul, deci esti bun de plata pentru un display care ar face jumatate din pretul telefonului, conform cu istoria mea cu Samsung.

| AndreeaMar14 explică (pentru LPCTSTR):

Nu a apucat sa ajunga pana la fundul apei, nu avea de ce sa se loveasca. Vreau doar sa stiu daca a patit cineva si daca a rezolvat in vreun fel.

| IceRope a răspuns:

Faza cu orezul este mereu amuzantă. Cei de la service îți vor spune exact cât te costă, nu cei de aici. Poate avea o mică problemă, sau una mai serioasă. La service afli răspunsul, nu aici. I-auzi, l-a băgat în orez...

| AndreeaMar14 explică (pentru IceRope):

Întrebarea mea era daca a patit cineva si care a fost rezultatul final. Daca s-a reparat sau nu?

| Skrillex123 a răspuns:

Telefonul e rezistent la apa, probabil ca a intrat sare in el, ele sunt făcute mai mult sa reziste la ploaie nu de altceva