| ultasu a întrebat:

Am și eu o întrebare, am cumpărat un telefon din magazinul Vodafone și între timp mi am luat altul și pe acesta as vrea sa îl decodez, dar el are si o problema și vreau sa îl și repar ca am garanție, dar cineva mi-a spus ca dacă îl decodez îmi pierd garanția telefonului este adevărat?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca aparatul este codat, inseamna ca este pe abonament si pana la expirarea contractului, nu vei primii codul.
Din pacate, orice interventie ilegala la telefon acum, poate sa-i opreasca garantia telefonului.
Un aparat telefonic care este inca sub contract, nu s epoate vinde, nu este legal!

| ultasu explică (pentru Violleta2022):

Telefonul de care zic este cumpărat la liber din magazin nu este la abonament.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ultasu):

Daca telefonul este cumparat la liber, NU trebuie sa fie codat!

| DrGoogle a răspuns:

Orice interventie la soft cat si la piese duce la pierderea garantiei.