| Bosho_Alex_1983 a întrebat:

Am un A5 Quad si se incarca in aprox 4 ore, daca nu il folosesc! Daca stau pe net cu el, in priza... dureaza 8 ore, indiferent daca incarcatorul e de 500 sau de 1000mah.

Ce se poate face pentru o incarcare mai rapida, pentru ca inlocuirea incarcatorului nu e o solutie! Se poate sa fie din softul lui problema, sa ii limiteze incarcarea?

Mentionez ca am avut 3 astfel de telefoane cu aceeasi problema, deci e ceva general!

Astept solutii!

3 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Smartphone-ul nu este un PC!
Daca il pui la incarcat, incearca sa nu il folosesti.Este vital si pentru o viata buna a bateriei.

| Bosho_Alex_1983 explică (pentru MskDesign):

PERFECT DE ACORD CU TINE DIN PUNCTUL ASTA DE VEDERE! Doar ca uneori aceasta nu este o optiune si nu cred ca e normal ca incarcarea sa dureze 9 ore daca il folosesc...la marea majoritate, timpul de incarcare este nesemnificativ mai mare daca il folosesti in acel moment

| UzzY475 a răspuns:

Am si eu acelasi model de telefon dar la mine se incarca in 2 ore jumate cam asa. Daca vrei ca durata vietii bateriei tale sa creasca, da luminozitatea mai mica, inchide aplicatiile si daca nu folosesti internetul opreste-l happy. Acum pentru incarcare: Posibil incarcatorul tau este conectat la o priza mai slaba, defecta, incearca asta in toate prizele din casa. Daca nu merge posibil sa fie o pierdere de curent pe la tine prin zona, incearca sa il incarci si la alte prize, la prietenii tai, vecini etc. Sper ca raspunsul meu ti-a fost de folos.