| anonim_4396 a întrebat:

AM UN TELEFON HWAEI P40 LITE.
Ieri si-a facut niste upgrade-uri niste udate-uri fara voia mea, apoi dupa asta nu a mai dorit sa mai apara imagine pe ecran.
Se vede doar lumina de la led-uri cand apas pe butonul de power.
Daca ma suna cineva telefonul suna dar eu nu pot sa raspund.

Telefonul poate si el sa sune daca apas pe tasta de power de 3 ori se apuca sa sune la 112.

MA INTERESEAZA CUM AS PUTEA PRIN CABLU DE USB SA II RESCRIU TOT SOFTUL.

ASTA AS VREA SA IMI SPUNETI VOI!

Cum ii pot rescrie softul dar pas cu pas si nu doar teoretic?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mergi cu el la un service bun GSM sa iti "Rescrie " ei softul, crezi ca cineva de aici se ocupa cu asta sau iti va explica asta? nu prea cred desi nu e imposibil.
Dar parca dumneata aveai mii de euro si chiar sponsorizai persoane la un moment dat, ma si gandeam ca esti precum Fundatia lui Dan Voiculescu :p

| zilog a răspuns (pentru Simpatic):

Nu sunt ca nici o fundație căutam idei să facem bani impreiună și să îi și împărțim jumate jumate!
EU SUNT DISPUS DACA VINE CINEVA CU O IDEE BUNA LA MINE SĂ CÂȘȚIGĂM BANI IMPREUNĂ
SĂ RISC SĂ INVESTESC EU IN PROTOTIP BANI TIMP NERVI tot ce trebuie să facem prima bucată funcțională.
Pentru că eu aveam foarte multe idei când nu aveam bani
iar acum când am ceva bani nu mai am nici o idee.

EU SUNT DISPUS SA INVESTESC IN PRIMUL TABLOU DE EXEMPLU daca vine un pictor la mine si spune ca are nevoie de culori

Sau eu sunt dispus sa investesc in prima automatiazare sa spunem ca vine cineva la mine si imi spune ca el vrea sa fabrice un aparat care analizând sunetul metroului să spună cu foarte mare exactitate ce defecțiuni are la care rulment.
Sau analizând sunetul unui aututurism să spună care rulment este tocit care bucșă ce reglaj trebuie făcut motorului.

Sau alt cineva poate să vină cu orice fel de altă idee
de exemplu posibilitatea de fabricare a unei mașini de scris pentru nevăzători iefină bună și rezistentă
căruia poți să îi dictezi șî ea să scrie ceea ce îi dictezi
care să aibă si posibilitatea să dea fax-uri si e-mail-uri intre nevăzători și care să citescă cu voce sintetică electronică e-mail-ul sau o hârtie scrisă în brail pentru nevăzători.

Sau alt cineva poate să vină cu un alt proiect de exemplu MP3 playere cu 4 butoane play inainte inapoi si stop
pentru oamenii de la aziele de bătrâni
să poată asculta melodui de pe usb si de pe card-uri SD
dar sa aiba si un playlist cu posturi radio
un mp3 player care sa fie făcut si pentru nevăzători
care sa poata fi scăpat in apă fără probleme
care să poată fi trântit pe jos de sute de ori fară să se stirce.

ORICE FEL DE IDEE SPONSORIZEZ SI OFER TOT SPRIJINUL PENTRU A SE REALIZA PRIMUL PROTOTIP
Dar nu gratis ci atunci cand ea va functiona si se va produce pe banda rulanta
atunci cand se va trece la productia de serie
as cam vrea sa castig si eu 40% din profit.

Asta vreau eu sa sponsorizez oameni care vin cu idei si au si piata de desfacere sau macar produsul respectiv il consider vandabil
de exmeplu cineva descopera ca a existat o mare firma cam singura firma care facea o placa electronica pentru fose septice ecologice
o mica automatizare care era compusa din 12 relee de timp si temporizatoare
si nimeni de pe planeta nu mai fabrica acum acea automatizare
de si exista o cerere fantastic de mare pentru acea placa electronica pentru ca nimeni nu are de unde sa o cumpere
dar sunt mii zeci de mii de fose septice care au nevoie exact de aia placa electornica.

Sau alt cineva stie pentru ca el munceste in domeniu ca exista nevcesitatea unei placi electronice pentru defumare
o mica automatizare care analizeaza viteza vantului si deschide trapa de fum daca nu bate vantul o ora pe zi
si daca bate vantul astepta pana cand nu mai bate vantul si deschide trapa de fum o ora pe zi sa se aerisesca cladirea
in afara de asta ia in calcul si ceilalti factori de exemplu sa se deschida in caz de incendiu sa se deschida si manual de la telecomanda.
Si omiul respectiv stie exact tot ceea ce trebuie sa faca acea placa electronica pentru ca el zilnic monteaza acele sisteme de defumare.
Si ar cam vrea sa fabrice el acele placi electronice
EU APAR AICI SI II OFER INGINERI SPRIJIN TEHNIC PIESE COMPONETE
II FABRIC PRIMA PLACA
II FABRIC PRIMA SCHEMă
si ii obtin toate acreditarile toate autorizatiile merg cu placa la toate institutiiele de cercetare testare in domeniu din Germania si Austria si ii obtin toate hariile necesare pentru ca sa aiba voie sa fabrice acea automatizare.
Si atunci cand va trece la treaba eu ii ofer tot ce ii trebuie pentru primele 10 bucati toate piesele din banii mei
Iar cand va incepe afacerea sa mearga gata vreau si eu 40% din afacere.

Eu nu ofer nimic gratis
CI DACA STII SIGUR CA VA MERGE SA FACI COJI DE TARTE Si ai faci un precontract cu ceva distribuitori
stii sa faci tarte
eu pot sa iti cumpar un cuptor si stiu pe unde sa iti fac o firma sa merg cu tine la oficiul comertului si peste tot pe la mediu si alte institutii sa iti obtii toate autorizatiile necesare
ca sa ai cum sa fabrici tarte in mod legal
eu iti dau banii pentru inceputul acestei afaceri si pe urma vreau si eu 30% din profit
La fel daca vrei sa faci grisine sau daca vrei sa faci briose sau daca vrei sa faci gogosi sau clatite
Facem contact la notar eu iti cumpar masina automata de facut gogosi eu iti inchiriez o rulota si pe urma imi platesti o chirie la ele de 30% din profit

Cam asa cautam eu oameni care sa aiba idei deosebite care sa vrea sa faca ceva si eu sa le ofer posibilitatea de incepere a afacerii
dar cu conditia ca tot timpul cat va functiona acea afacere sa imi dea si mei 30% din profit.
i

| zilog a răspuns (pentru Simpatic):

Am bani să imi cumpăr alt telefon, am bani si de service-uri, DAR EU SUNT UN OM TEHNIC CARE CÂȘȚIG BANII DIN TEHNICĂ
Așa că eu trebuie să știu lucuri
eu trebuie să acumulez informații
mie imi sunt de folos tot felul de informații in viață
pentru că dacă eu știu să fac cu mâna mea un lucuru cum ar fi să rescriu eu softul acestui telefon
Atunci mintea mea ar putea realiza pe baza acestor informații multe alte lucruri minunate.
Cum ar fi ca la un utilaj industrial mașinărie echipament să folosesc in loc de HMI un telefon mobil și să ii pot instla pe el un UBUNTU
Adică sunt lucruri simple pe care eu cred că un om tehnic ar trebui să știe să le facă.
Nu mă doare mâna de 50 lei cât o să dau la un service
Dar imi e ciudă că mie personal îmi lipsește acestă informație din cultura mea tehnică,
Pt ca eu zeci de ani am trăit din faptul că eu știam lucruri pe care mulți alții nu le știau.

| Simpatic a răspuns (pentru zilog):

Am inteles si iti dau dreptate dar in materie de tehnologie nu le poti sti pe toate si nimeni nu le stie.
Cunosc in materie de windows mai multe decat 90% din pustii care s-au nascut cu tableta, am PC-uri de cand aveam 13 ani, si atunci erai cineva daca aveai un PC care costa cat o masina...acum au putoii tablete scumpe la 5 ani...
E foarte bine sa stii cat mai multe mai ales ca tu esti electronist dar nu le vei putea stapani niciodata pe toate, pentruc a capacitatea de invatare a creierului are si el o capacitate de stocare a informatiilor, as cum bine a arata-o prin 1995 filmul Johnny Mnemonic
Scrie-mi in privat cu ce te ocupi in principal si mai ales unde ai resedinta stiu ca intr-un timp ziceai ca lucrezi in afara, apoi ai zis ca vii in tara. Poate intr-o zi o sa am nevoie de ajutorul tau, mai ales ca eu ma ocup cu vanzarea de electronice iar tu te pricepi sa modifici, repari.

| Simpatic a răspuns:

In alte postari spui ca lucrezi pentru o firma (societate )care te deleaga alaturi de alti colegi prin tara, pai nu e o vrajeala la mijloc, daca eu sunt de exemplu sudor si vreau sa sudez in scop de serviciu EU VIN DE ACASA CU PROPRIILE MELE SCULE sau le folosesc pe cele de serviciu?
Asa si dumneata zici ca cumperi multe lucruri dar de fapt nu lucrezi pe cont propriu ci la un SRL
Pai cine cumpara din banii sai materie prima si scule pentru munca? Munca le da gratuit!

| zilog a răspuns (pentru Simpatic):

Am schimbat display-ul la un service acum merge perfect, era de la ecran.

| zilog a răspuns (pentru Simpatic):

Eu am cumpărat multe multe lucruri printre care le-am enumerat mai sus doar pe cele de care imi mai aminteam.
Dar sunt si multe altele de care nu imi mai amintesc.
LE-AM CUMPĂRAT PE PERSOANĂ FIZICĂ PENTRU CĂ EU VREAU SĂ TREC MAI MULTE VĂMI CU ELE
Atât in Anglia Elveția cât și spre Rusia Ukraina Moldova
Așa că nu doream să explic vameșilor care vor câte o dată să vadă câte o factură chitanță
prea multe lucuri
Atunci când sunt cumpărate pe buletinul meu nu mai trebuie să dau mii de explicatii
Da stiu ca am pierdut TVA-ul
Uite eu sunt omul care m-a durut in cot de acestă pierdere
si am preferat să îl plătesc din buzunarul meu ca să nu am stresuri
Când mă întrebă cineva pe la vamă ce e cu astea să pot să spun că sunt ale mele
nu ale nuștiu cărei firme

Și intr-un fel e mai bine așa
Unii oameni investesc în vremuri tulburi in aur argint
Eu prefer sa investesc intr-un aparat de sudură cu argon
intr-un CNC intr-un microscop sau chiar in piese
Pentru că de piese oamenii or să aibă nevoie in toate timpurile
că se strică de exemplu un contactor se strică o sondă de temperatură se strică un circuit integrat care face ca un cuptor de ceramică dentară să nu fucționeze
sau un echipament care polimerizează
sau un castomat
sau orice fel de lucru din cele care merg cu curent electric
Așa că de un transformator este nevoie oricând de o sursă de alimentare, de un tranzistor...
Astea nu expiră si nu se devalorizează
pentru că resursele planetei sunt din ce în ce mai puțîne
mă refer la cupru... siliciu...
așa că dacă polulația planetei este in creștere iar resursele sunt în scădere invstiția in transformatoare cu cupru sau în cine știe ce alte componete poate fi mai sigură de cât învestiția în aur
Pentru că aurul platina argintul se pot devaloriza intr-o secundă peste noapte dacă cumva o țară scoate la vânzare o cantitate foarte mare de asemenea material.
Dar să ai deja in stoc ceea ce îți trebuie atunci când îti trebuie poate fi mult mai valoros de cât să ai o banknotă dolar rublă ien sau franc elvetian.
Cât profit mi-ar fi adus dacă aș fi cumpărat de bani dolari
cât profit îmi poate aduce dacă cumva se întâmplă ca eu să fiu singurul om din România care am în stoc 4 circuite integrate AMPLIFICATOARE OPERAȚIONALE
Si se întâmplă ca să aibă chiar statul nevoie de unul urgent rău de tot șî să nu aibe de unde să îl cumpere
Așa că o să îl cumpere chiar de la mine pentru că acel amplificator operațional în MEXIC costă 5$ dar nu există nicăieri in Europa și mai ales în România
Și se întâmplă să îl am chiar eu în stoc
așa că dacă se întăreșțe sticla topita în cuptor dacă se strică multe cereale pentru că nu au acel amplificator operațional șî din cauza lipsei lui ei nu pot usca cerealele cu uscătorul mobil de cereale
si din acest motiv ei pierd 3000 euro / oră
îti dai seama că o să se învigă să îmi facă o ofertă mulțumitoare