| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a întrebat:

Azi am primit un apel de la nr. +381644004843. Nu știu de ce m-a sunat. Nu am răspuns.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bine ai facut! Nici sa nu raspunzi daca esti pe abonament. Te trezesti cu o suma considerabila la plata. Pe cartela poti pierde doar ce ai pe ea.

| dannyel86 a răspuns:

Daca nu ai cunostinte in Serbia, nu ai motive sa raspunzi.
Sunt apeluri cu taxa inversa, si pot avea tarif special, care sa-ti consume creditul sau sa-ti umfle factura la telefon. Nu apela inapoi daca primesti doar beep. Rezultatul e acelasi.
E o noua forma de inselatorie, iar fenomenul nu poate fi momentan stopat.
E valabil cu orice numar cu prefix suspect, pentru care nu exista motive sa te apeleze.

| Lioana a răspuns:

E un numar din strainatate, mai exact din Serbia. Vad ca lumea te indeamna sa nu raspunzi dar eu as fi raspuns pentru ca pot fi persoane cunoscute care sunt in strainatate si suna de pe numere locale. Imi permit pentru ca sunt pe prepay si nu pot sa-mi fac costuri suplimentare nici din apeluri initiate, darmite din cele primite.
Nici n-am auzit de vreun caz in care sa se faca costuri din apeluri primite (cu exceptia celor primite in rooming). Astea sunt povesti. Oricum daca primesti un apel nedorit poti sa blochezi acel numar pe viitor ca sa nu mai primesti apeluri sau sms de la el. Eu am blocat o gramada de numere care trimit reclame.

| EcceHomo a răspuns:

De ce crezi că te-a sunat? Să te întrebe de sănătate.big grin

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 explică:

Un amic de-al meu a primit un telefon de genul când eram la el acasă. Oricum prefixul era din străinătate. Era curios să sune înapoi. El nu prea le are cu telefonia, i-am spus care e riscul, dar e la pre-pay și a spus că nu e nici o problemă. Eu mai primisem apeluri cu prefix din altă țară și auzisem și ceva zvonuri despre scopul cu care sunt date aceste telefoane.

| Hexcore a răspuns:

Este un,, scam,,. Primesti apeluri de la numere din africa de sud, etiopia, botswana etc. Daca vei suna inapoi te vei trezi cu ditamai factura

| Hexcore a răspuns:

Nici sa nu raspunzi. Sunt apeluri din Botswana, Africa de Sud etc. Iti dau un,, beep,, cu ideea ca tu vei dori sa ii suni inapoi sa vezi ce se intampla, dar vei suna in alte retele si vei avea o factura uriasa