| Galius69 a întrebat:

Ba fratilor vreau si eu sa-mi cumpar un telefon si as prefera direct de la producator, mai exact. E mai ieftin dar vine din China.
Am cautat si pe Google dar nu pricep care e faza cu taxele vamale. Tin sa precizez ca telefonul e undeva la 300 USD, deci peste limita de 150 USD.
Mersi anticipat!
Funda!❤

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"as prefera direct de la producator"
atenție la situația în care ai o problemă, cum rezolvi garanția?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

TVA-ul se calculează în felul următor: Prețul produsului x 19 % (aceasta fiind valoarea TVA-ului în România din 2017) / totul împărțit la 100 = suma care trebuie dată statului român. Taxele vamale sunt calculate de către vameș, atunci când pachetul ajunge în vamă. Ca fapt informativ, taxele vamale nu vor depăși niciodată 5%, acesta fiind procentul maxim care poate fi adăugat. Trebuie menționat faptul că taxe vamale sunt adăugate doar pentru comenzile a calor valoare depășește 150$, până în această sumă vei plăti doar TVA, iar până în 10$ nu vei plăti absolut nimic. Dacă cumperi de la o firmă care are depozite in UE vei fi fericit să nu mai plătesti nimic.