| notyourbusiness23 a întrebat:

Buna!

Am nevoie urgenta de ajutor. Am sosit de cateva zile in Italia si de cum am sosit nu la pot conecta la retea. Tin sa mentionez ca imi apare mesajul"Niciun serviciu". Dețin un Iphone 7. Tin sa mentionez ca am roamingul activ, plus abonamentul la Vodafone cu 12 Gb de internet in roaming
Ce pot face in situatia asta? Am tot umblat prin setari, plus actualizare de IOS si nimic.

Dau funda!

7 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Ai roaming la date?
e diferit de ala de voce, unul poate fi activ si celalalt nu

| notyourbusiness23 explică (pentru Zuzu1991):

Eu stiu ca am

| Zuzu1991 a răspuns (pentru notyourbusiness23):

Atunci, nu stiu, trebuie setat diferit, sau ceva de genul asta, la ce retea se connecteaza de obicei in RO?
incearca sa suni la aia si sa ii intrebi de "sanatate"
de ex. la Digi trebuie sa ai cuvantul "internet" la apn si username, restul campurilor goale, am impresia vaga ca si la Vodafone la fel

| al0o0o0 a răspuns:

Hei! Intra in setari, apasa pe Mobile Data sau Date Mobile(e printre primele), iar mai apoi pe Network Selection(nu stiu cum ar trebui sa fie in romana, dar este a 4-a optiune) si de acolo sper sa te descurci. Sper sa mearga. Sper ca te-am ajutat. O seara frumoasa in continuare!

| TeodorescuAndrei a răspuns:

Verifică sim-ul. Inchide telefonul scoate cartela si pune-o inapoi.

| notyourbusiness23 explică (pentru TeodorescuAndrei):

Am incercat de cateva ori, degeaba.