| Heeeelp3984 a întrebat:

Am un Samsung Galaxy J5 2016 și pur și simplu îl lăsasem la incarcat, când îmi apare din senin o chestie pe ecran.De la Vodafone protect "dispozitivul este blocat" "va rugam sa returnați telefonul". Ce pot sa fac? Nu merge sa fac nimic. Urgeeent

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E furat.

| gelu1970 a răspuns:

Ai un telefon furat/pierdut, sau cineva a blocat un terminal furat via IMEI și operatorul a greșit un număr care a facut să coincidă cu imei de la telefonul tău. Cunosc un caz.
Insă tind să cred că ai un telefon furat.

| Bogdan70001 a răspuns:

Du-l la Vodafone, iar telefonul va fi returnatwinking

| eduardcosmin1 a răspuns:

Pai daca dispozitivul e furat/pierdut si gasit de tine, iar detinatorul il blocheaza de pe portalul vdf-protect pana nu ii dai un reset din recovery mode nu va functiona. Iti va cere vechiul cont de google, dar poti trece foarte usor peste pasul ala daca nu stii vechiul cont. Te pot ajuta eu daca ai nevoie de ajutor suplimentar.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru eduardcosmin1):

Fara suparare, dar te duce capul? Tu chiar vrei sa ajuti pe cineva sa pastreze un telefon furat? Oricum eu nu te cred in stare nici sa treci de contul google (nu mai merg bug-urile de acum 4 ani laughing))) ), dar in fine

| eduardcosmin1 a răspuns (pentru Bogdan70001):

? de aia lucrez la un gsm de 1 an si ceva, ca nu sunt in stare sa trec de un cont googlelaughing))

| Bogdan70001 a răspuns (pentru eduardcosmin1):

1. Asa faceti ma la GSM acolo, ajutati persoanele cu telefoane furate? Interesant.

2. Spune-mi si mie ca m-ai facut curios, cum treci tu de contul google (poti sa-mi zici si pe scurt, o sa inteleg)

Si ca o curiozitate,(asta fara gluma sau cv) GSM-urile (in general) cum trec in mod normal de PIN? Tot prin stergerea datelor din recovery sau acum stiti cum sa eliminati parola fara stergerea datelor?

| eduardcosmin1 a răspuns (pentru Bogdan70001):

2: Avem un soft unde putem sa decodam telefoane, incarca(,) cartele Prepaid, aflam pinul telefonului exact asa:il conectam la un PC, cu ajutorul acelui program, cautam un fisier pe care il convertim in.txt si intre (-xxxxxxxx-) se afla parola sau pinul. daca e model stergem fisierul care se converteste in.txt si restartam telefonul. happy mai vrei sa stii si altceva?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru eduardcosmin1):

Lasa-ma sa ghicesc, acel fisier este cumva locksettings.db?
Si daca asa merge treaba, nu trebuie mai intai sa deblocati bootloader-ul telefonului?

| eduardcosmin1 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Vad ca le ai cu de astea. si nu, nu e musai ca bootloader ul sa fie deblocat

| Bogdan70001 a răspuns (pentru eduardcosmin1):

Pai si la un XIaomi cum faceti? Ca gen acolo eu chiar nu vad cum puteti sa faceti treaba asta fara bootloader deblocat.Adica merge si la un Xiaomi cu bootloader blocat?

| eduardcosmin1 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Am avut recent un xiaomi mi a2 si mi-a luat ceva timp..recunosc. dar am trecut peste cu ajutorul unui coleg. eu am 2 optiuni: ori sterg tot si dupa setez ceva pe tel si aia e, asta daca se accepta stergerea datelor, ori ma chinui minute bune.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru eduardcosmin1):

Stiu cum sta treaba si la mine acum cateva zile un amic cu un XIaomi MI A2 mi-a cerut sa-l rootez si sa-i pun TWRP si la fel am stat minute bune mai ales ca daca dai gres pe parcurs va fi foarte greu sa-l repari...

Apropo, daca tot am ajuns sa vb, GSM-ul vostru reapara si probleme hardware? Si daca da imi zici si mie unde este, poate este prin apropiere.La mine in oras toti sunt pamant...Am un Xiaomi Redmi 4X unde trebuie inlocuit ecranul si are o problema, se inchide la socuri cat de mici, iar daca este la incarcat nu se mai inchide, la mine in oras am auzit tot felul de variante, dar nimic concret si culmea eu cred ca este bateria, dar niciun service nu prea a luat in vizor chestia asta, decat un GSm unde ar fi trebuit sa astept 2 sap pentru o amarata de baterie (fara ca macar sa fie siguri ca asta este problema)

| eduardcosmin1 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Avem in Bucuresti, Ploiesti si in Buzau. E bateria degradata. costa 50 de lei sau 110 originala, dar trebuie sa ii facem o revizie, e gratuita, dupa iti spun problema. Poate sa fie si ceva la placa de baza.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru eduardcosmin1):

MI-a mai zis cineva ca este de la pplaca de baza, dar eu nu vad ce legatura are...adica ti-am zis cand este la incarcat nu se inchide, iar daca il scap(cat timp este la incarcat)de la o distanta de la acare el s-ar inchide inchide in mod normal, nu se inchide dar procentajul bateriei creste INSTANT la 100% cateva secunde, dupa acare isis revine

| eduardcosmin1 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Posibil ca bateria lui sa nu fie montata cum trebuie si in momentul in care iti pica sa se miste in el. e doar o ipoteza si nu am cum sa constat un lucru fara verificare.