| Termo7 a întrebat:

Buna,

Cand cumperi un telefon nou, sigilat de la un GSM, si se zice ca are garantie 2 ani, garantia asta la cine este valabila? Deorece am vazut vanzatori care zic ca garantia este de exemplu la Orange/Telekom

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Garantia da producatorul.
Pentru probleme in timpul perioadei de garantie trebuie sa apelezi la vanzator. In functie de situatie si marimea produsului, vanzatorul poate prelua produsul la locul vanzarii sau de la domiciliul clientului.
Vanzatorul trimite marfa cu problema la service-ul acreditat de producator. Interventia facuta de orice alta persoana /service poate anula garantia.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Garantia este oferita de catre producator, prin urmare telekom, sau Orange, etc, iti iau telefonul si il trimit catre service-urile producatorului.

| Termo7 explică (pentru anonim_4396):

Deci, cand cumpar telefonul de la GSM, primesc garantia de la producator (Orange etc.)?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Termo7):

Cand spun producator, ma refer la marca telefonului, adica Samsung, Huawei...etc
Cat despre Orange, Vodafone, etc, acestia sunt doar revanzatori, prin urmare acestia te trimit cu telefonul la service-ul autorizat / acreditat de catre cei de la Samsung, Huawei...etc

| margaritmarius3 a răspuns:

Dacă citești pe garanție afli mai sigur? dar tu te duci cu telefonul la cei de la care l-ai luat, mai încolo se descurcă