| SamsungElectronics a întrebat:

Bună dimineața!

Care sunt avantajele și dezavantajele la sistemul de operare IOS de pe iPhone?

Și care sunt avantajele și dezavantajele la sistemul de operare Android de pe telefoanele Samsung, Xiaomi, Sony Xperia?

Care este mai bun?

Android sau iOS?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

IOS e foarte bine optimizat pentru dispozitivele pe care rulează și îți oferă accesibilitate in cadrul produselor Apple.

Dar e foarte strict in ceea ce privește customizarea și ești obligat mereu daca vrei acest sistem de operare sa iei doar dispozitive Apple.

Android nu e la fel de stabil și fiecare îl optimizează pentru device urile lor, ceea ce duce la multe variante și implicit diverse bug uri. Dar ai libertatea sa faci multe cu acesta sistem de operare pe care îl poți găsi la foarte mulți producători pe dispozitive din toată gama de preturi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai citeste odata ce am scris. Pare ca pauza de suspendare ti-a cam luat mintile.

| Wr3nch a răspuns:

La iOS cel mai mare avantaj e optimizarea, pentru ca e un numar mic de dispozitive cu care sa fie compatibil. De asta un model lansat cu iOS 10 poate rula iOS 14 si sa mearga ok, chiar daca nu la fel de fluid ca in prima zi. Asta e ajutat de fiabilitatea pieselor, rar am vazut iPhone care sa fie defect de la ceva intern, nu din cauza ca a fost scapat pe jos.

La Android cel mai ok e libertatea. Nu iti place cum arata tema, pui alta, nu iti place launcher-ul, pui altul. Vrei aplicatii modate? Bifezi surse neautorizate si iti asumi riscurile si in 5 minute te joci jocuri cu banuti si energie nelimitata, etc. Plus ca poti pune alt ROM daca vrei performanta, etc.

Dezavantajul la iPhone e ca is scumpe ca investitie initiala, si cine te vede cu modele mai vechi nu o sa zica ''vai are iPhone, ce luxos'' ci '' o luat si sarakul asta un iphone xr de la amanet sa creada lumea ca are bani.''

Dezavantajul la Android e uzura rapida. Am avut mai multe si toate au inceput sa mearga rau dupa 2-3 ani, indiferent cate resets si cate am sters de pe ele. Alt ROM nu m-am riscat sa pun, pentru ca mi-a fost teama sa nu gresec ceva si sa raman cu un brick, da nu cred ca ar fi rezolvat mare chestie.

| RoCkKiD a răspuns:

Diferentele majore intre IOS si android sunt doar la nivel de personalizare, Androidul iti da mai mult optiuni dar ambele sisteme de operare fac tot ce poti sa vrei. Realitatea e ca pentru utilizatorul de rand nu conteaza.

Cat despre diferentele dintre producatorii de Android, diferentele sunt in mare parte cosmetice deci nu afecteza in mod dramatic modul in care folosesti dispozitivul.

| literallythesamebruh a răspuns:

Nu există mai bun. Ambele sisteme de operare sunt bune în felul lor. Eu unul consider că dacă e telefon (pot suna,răspunde la apeluri,trimite mesaje),are o cameră decentă și merge cât de cât ok, este de ajuns. Nu am nimic împotriva cu cei care își cumpără IPhone, fiecare cu preferințele lui, dar sincer este mult prea overpriced și n-aș da bani doar pentru o camera mai buna, când pe banii dați pe un IPhone 13 îmi iau un telefon decent și un DSLR pentru poze. Am înțeles, optimizare și toate cele, dar mai sunt unii care nu vor cel mai "rachetă" telefon. Un mid-range de 1500-2000 lei mi se pare mai mult decât suficient. Eu folosesc un Poco F3 5G. Sunt mulțumit.

| Mihai0101 a răspuns:

Nu-mi place pretul la iphone si sistemul de operare e mai de gheata mai neupgradabil nu as alege ios niciodata.
Am avut ios nu mai vreau doar android

| xMAG a răspuns:

Samsung este mai bun decât iphone. Iphone îți fura datele bancare parole etc nu stiu cum exact, dar dacă accesați un anumit linc de Facebook sau Instagram s-ar putea sa rămâneți fără bani în conturi

| suntserios a răspuns (pentru xMAG):

Lool. Ce răspuns de 2 lei fara nicio legătură cu realitatea